ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 11:45

AK Parti’den intihar çalıştayı

AK Partiden intihar çalıştayı


 AK Parti Türkiye’deki intihar olaylarını, intihara götüren sebep ve sonuç ilişkilerini masaya yatırdı. Partinin, Sosyal İşler Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Çalıştay Raporu şekillenmeye başladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal İşler Başkanı Prof. Dr. Nükhet Hotar başkanlığında gerçekleştirilen çalıştaya akademisyenler, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve diğer kamu kurumları temsilcileri ile partili yetkililer katıldı.

Çalıştay Raporu’nun şekillenmeye başladığını aktaran AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Tüm dünyada önemli halk sağlığı sorunları arasında görünen intihar vakalarını incelemeye aldık. İntihar oranları ülkeler arasında 100 bin kişide 3-45 arasında değişiyor. Sebepler incelendiğinde ise psikolojik sorunlar ön plana çıkıyor.” dedi.

Gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında, Türkiye’de intihar oranlarının düşük olduğunu ancak dünyada olduğu gibi ülkede de intiharların önlenmesi için çalışmalara ağırlık vermek gerektiğini ifade eden Hotar, “Çalışmamızda görülmüştür ki intihar davranışı için risk faktörleri ve önleme çalışmaları için çok boyutlu bir yaklaşım gerekmektedir. Sağlık çalışanlarının dışında birçok kurumun ortak çalışması önemli. Bu anlamda, başkanlığımızca yürütülen çalışmada İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinin görüşleri ve kurumlar arasındaki çalışmaları değerlendiriyoruz.” diye konuştu.

AK Parti Sosyal İşler Başkanlığı tarafından açıklanan raporda, dünyada yılda ortalama 1 milyon kişi intihar ediyor. Dünyada intihar, 15-19 yaş arasında 2. ölüm nedeni olarak belirtiliyor.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER