ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 18:51

AK Parti Milletvekili Safi'ye Moldova Devlet Nişanı verildi


AK Parti İstanbul Milletvekili ve Uluslararası Karadeniz Hazar İşbirliği Vakfı Genel Başkanı İsmail Safi, Moldova Cumhuriyeti tarafından "Moldova Devlet Nişanı"na layık görüldü. Nişanı, Safi'ye, Moldova Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti takdim etti.
Nişan takdimi dolayısıyla Moldova'nın Ankara Büyükelçiliği'nde tören düzenlendi.
Moldova Cumhurbaşkanı Timofti, törende yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki dostluğa yaptığı katkılar için Safi'ye teşekkür ederek, "Sizin gibi insanlara ihtiyaç duyuyoruz. Yurtdışından gönüllü olarak yardım etmek isteyenlere kapımız açık. Türkiye, bölgede çok önemli bir lider olarak görülüyor. Türkiye'nin tarih boyunca gelişen olaylarda çok büyük rolü olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmelerimde de bunları açık bir şekilde ifade edeceğim" dedi.
Türkiye tarafından yapılan katkılar ve desteklerin Moldova için çok önem taşıdığını belirten Timofti, bu katkıların Moldova'nın gelişmesi için büyük adımlar olduğunu belirtti.
"Bir süre birlikte yaşadık. Biz birlikteyken kimse bizim ana dilimizde konuşmamıza engel olmadı" diyen Timofti, şöyle devam etti:
"Ama 1940'lı yıllardan sonra maalesef böyle şeyler olmuştur. Biz başka bir dil konuşma mecburiyetindeydik. Yabancı bir gramer ve alfabe kullanmamız zor oluyordu. Tüm resmi belgelerde bu dili kullanmak zorundaydık. 20 yıllık görev süremde yazı dilinde Rusça kullanmak zorunda kaldım. Başka bir dil konuşmak iyi bir şeydir ama bu özgür bir ortamda olmalıdır."

- "Nişanla birlikte büyük bir sorumluluk aldım"

AK Parti İstanbul Milletvekili Safi de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) Türk Delegasyonu Başkanlığı döneminde, Türkiye-Moldova ilişkilerine katkı sağlamaya çalıştığını belirterek, "Bu çabalarımızın takdir edilerek zatı devletleri tarafından Moldova Devlet Nişanı ile onurlandırılmaya layık görülmemiz bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Bu vesileyle başta eksalansları olmak üzere, Moldova Cumhuriyeti Devletine ve onun barışçıl halkına en derin şükranlarımı sunmak istiyorum" dedi.
Safi, Moldova Devlet Nişanı ile büyük bir sorumluluk da aldığını, bu sorumluluğun bilinciyle iki ülke ilişkilerini daha da geliştirmek için çalışacağını sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER