ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2014 Salı 14:24

AK Parti Milletvekili Külünk, ABD'de Türk toplumu ile bir araya geldi


AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk, ABD'de yaşayan Türk toplumu ile çeşitli eyaletlerde düzenlenen toplantılarda 17 Aralık operasyonu hakkında bilgi verdi.
ABD'nin New Jersey, New York, Massachusetts, Delaware eyaletlerinde ve başkent Washington'da Türk vatandaşları ile bir araya gelen AK Parti Milletvekili Külünk, bu eyaletlerde yaşayan Türk toplumunu Türkiye'de son günlerde yaşanan siyasi gelişmeler hakkında bilgilendirdi.
Temaslarına New Jersey'de başlayan Külünk, burada yaptığı konuşmada, 17 Aralık operasyonunun altındaki tek hedefin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olduğunu belirtti.
AK Partili Külünk, "Enerji konusunda, silahsızlanma konusunda, İran'la anlaşma konusunda kim Halk Bankası'nın üzerinden cevap verme ihtiyacı hissediyorsa Recep Tayyip Erdoğan ile hesaplaşmak isteyenler de bunlardır. Ama biz de açık açık söylüyoruz, hodri meydan. Gocunacak, çekinecek hiçbir şeyimiz yok. Herkes mahkemede hesabını verir" diye konuştu.
Külünk, bazı grupların kendi fikir ve çıkarları doğrultusunda Türkiye'ye yön vermeye çalıştıklarını, bunu başarabilmek için de ülkedeki iç istikrarı bozmak için uğraştıklarını belirtti. Külünk, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Kusura bakmasınlar, sen darbe yapacaksın ben seni alkışlayacağım. Burası muz cumhuriyeti değil. Burası Türkiye Cumhuriyeti devleti. Devlet, kendini hiçbir zaman bir tek gruba teslim etmez, etmiyor, etmeyecek. Adı ne olursa olsun bu grubun kendi zihinsel tasavvurları üzerinden bir devlet yönetilemez. Türklerin genetiği buna izin vermez, bedeli ne olursa olsun buna izin vermez."
- Washington'da akademisyenlerle istişare -
Temaslarına Washington'da devam eden Külünk, burada bir grup Türk akademisyen ile istişarelerde bulundu. 17 Aralık operasyonunun ABD'deki yansımalarının konuşulduğu buluşmada, Washington civarındaki çeşitli üniversitelerde görevli Türk akademisyenler de iki aydır Türkiye'nin ana gündemini oluşturan bu süreci akademik açıdan ele alarak, gelişmelerin psiko-sosyal boyutu konusunda değerlendirmelerde bulundu.
Akademisyenler, Türkiye gündeminin ABD'deki bilim ve siyasi çevrelerde nasıl algılandığı konusundaki görüşlerini de Milletvekili Külünk'e aktardı.
- "Oyunuza sahip çıkın" -
ABD'de yaşayan gurbetçilerin yoğun ilgi gösterdiği Külünk, Delaware eyaletindeki toplantıda ise ABD'de yaşayan Türk vatandaşlarının yaşadıkları ülkenin kurallarına saygılı olmaları, daha çok hak elde etmek için de örgütlü hareket etmeleri gerektiğine vurgu yaptı. Külünk, "İlk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sizler Amerika'dan oy kullanabileceksiniz. Oyunuza sahip çıkın" dedi.
Külünk, Amerika'daki Türk toplumu ile AK Parti arasındaki iletişimin kuvvetlenmesi için gerekli altyapının kurulma çalışmalarının başlayacağını da bildirdi.
- "Bundan sonra hep beraberiz" -
ABD'deki temaslarını AA muhabirine değerlendiren AK Parti İstanbul Milletvekili Külünk, Amerika'da beklentilerinin üstünde bir ilgi ile karşılaştıklarını belirterek, bu ülkedeki Türk toplumu ile daha fazla birlikte olmak istediklerini kaydetti.
ABD'deki Türk toplumunun Türkiye'den binlerce kilometre uzakta olsalar bile Türkiye'deki gelişmeleri gayet doğru algıladıklarını belirten Külünk, "Buraları ihmal ettik. Bize karşılaştığımız insanlar 'kaç yıldır neredesiniz, sizi bekliyoruz yıllardır' diyorlar. Evet, biraz geç kaldık ama bundan sonra hep beraberiz, sizleri sık sık ziyaret edeceğiz, birlikte olacağız" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER