ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 10:44

AK Parti Milletvekili Demir: Türkiye kabuğunu kırdı


AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, "Türkiye kabuğuna sıkışmış eski Türkiye olmaktan çıkmış, dünya siyasetinde etkin bir ülke konumuna gelmiştir." dedi. Senegal Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (STA) Genel Başkanı Cavit Kalkan ve Samsunlu Genel Sekreter Sami Karaşin, Kurban Bayramı'nı Afrika kıtasının açlıkla mücadele eden ülkelerinden Senegal'de geçiren Demir’e teşekkür ederek, desteklerinin devam etmesini istedi.

Senegal’de 1997 yılından bu yana faaliyet gösteren STA Başkanı Kalkan, yaptığı açıklamada, "Türkiye ile Senegal arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin artması için tüm gücümüzle çalışmaktayız. Afrika’nın durumu malum, çoğu ülkede açlık sefalet ve kıtlık var. Bu şartlarda ticari faaliyette bulunmak elbette zor fakat kurduğumuz işadamları derneği sayesinde birlikte hareket ederek daha güçlü olmak istiyoruz. Türkiye, bölgede saygı duyulan bir ülke. Türk vatandaşı olmamız bize ayrıcalık sağlıyor. Bakanlarımız, milletvekillerimiz bu bölgelere daha sık gelir oldu, bundan büyük memnunluk duyuyoruz." şeklinde konuştu.

'TÜRKİYE, ESKİ TÜRKİYE DEĞİL'

Milletvekili Demir de yıllar öncesine göre mesafelerin anlam ifade etmediğini vurgulayarak, "Bilgi, ticaret, ekonomi artık sınır tanımıyor. Türkiye de artık eski Türkiye değil. Ülkemiz, devlet kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız sayesinde yüzlerce, binlerce kilometre uzağa iyilik elini uzatabiliyor. Burada insanların yokluk ve sefalet içerisinde olduğunu gördük. Bir taraftan sivil toplum kuruluşları çalışmalar yaparken Başbakanlık TİKA da özellikle eğitim ve tarihin yeniden canlanması konusunda önemli çalışmalar yapıyor." dedi.

İşadamlarının yatırımlarına da dikkat çeken Cemal Yılmaz Demir, "Türkiye’den binlerce kilometre uzakta vatandaşlarımızın büyük zorluklara göğüs gererek yatırım yapmaları, bölgesinde lider ülke olan Türkiye’yi temsil etmeleri takdire şâyandır. Senegal ve diğer ülkelerle yapmış olduğumuz ikili anlaşmalar, yatırımcının önünü açacaktır. 15 Haziran 2010 tarihinde Ankara’da imzalanan 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Senegal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması', Temmuz 2012’de yürürlüğe girmiştir. Senegal'le ticari ilişkilerin geliştirilmesi için özel sektör kuruluşları orada her yıl iş forumları düzenlemektedir. Ekonomi Bakanlığı desteğiyle ihracatçı birlikleri ise Türkiye’deki fuarlar sırasında Senegalli işadamlarını ağırlamaktadır. Ülkemizde düzenlenen Türkiye-Afrika ve Türkiye-Dünya dış ticaret köprülerine Senegal her yıl üst düzey katılım gerçekleştirmektedir." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER