ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 00:44

AK Parti "Kütüphane sohbetleri" programı


AK Parti "Kütüphane Sohbetleri" programına Osmanlı tarihi uzmanı Prof. Dr. Heath W. Lowry konuk oldu.

AK Parti AR-GE Başkanlığı'na bağlı AK Parti Kütüphanesi'nin açılışından bu yana gerçekleştirilen "Kütüphane Sohbetleri"nin 11'incisi, parti genel merkezinde yapıldı.

Programda, Osmanlı tarihi uzmanı Prof. Dr. Lowry, "Mecut Mimari Yapıların Işığında Osmanlıların Balkanlar'a Girişi" konulu sunum yaptı.

Osmanlı tarihiyle uğraşan meslektaşlarıyla ilgili tarih yazıcılığı konusunda sıkıntıları olduğunu anlatan Lowry, "İlk 200 senede Osmanlılar tarihi yapmakla o kadar meşgul oldular ki yazmaya pek vakit kalmadı" dedi.

Lowry, Osmanlıda kronik tarih yazıcılığının 15. yüzyılın ikinci yarısında başladığını belirterek, 13-15. yüzyıl tarihini bilmek için kaynak gerektiğini söyledi.

İmparatorluğun 1350'li yıllarda Balkanlar'a girdiğinin bilindiğini ifade eden Lowry, bu yıllarda Balkanlar'da mimari olarak kalan yapıların kaynak olduğunu dile getirdi.

Lowry, "Kalecik" denilen ve kaynaklarda "Hacı İlbeyi Kulesi" olarak bilinen yerin, Edirne'ye 20 kilometre, Yunanistan'ın Dimetoka şehrine 12 kilometre mesafede bulunduğunu söyledi. Buranın hem Dimetoka hem de Edirne'nin fethi için önemli rolünün bulunduğunu anlatan Lowry, 1331'de inşa edilen yapının adının "Pythion Kalesi" olarak bilindiğini, takriben 1357'de fethedildikten sonra Hacı İlbeyi tarafından ikinci kulenin yapıldığını dile getirdi.

En eski Osmanlı kalesinin "Anadolu Hisarı" olarak bilindiğini ve onun da 1395'te Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırıldığını bildiren Lowry, "Demekki en eski osmanlı kalesi değil. En eski Osmanlı kalesi Balkanlar'daydı ve Hacı İlbeyi tarafından yaptırıldı" diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER