ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 15:12

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Berkin Elvan'ın acısını istismar ederek hiç kimsenin Türkiye'de yeni acılar yaşanmasına vesile olmaması lazım" dedi.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Berkin Elvan'ın acısını istismar ederek hiç kimsenin Türkiye'de yeni acılar yaşanmasına vesile olmaması lazım" dedi.

Kurtulmuş, partisinin Altınordu İlçe Teşkilatı tarafından Ordu Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen genişletilmiş danışma meclisi toplantısına katıldı.

Ordu'da büyükşehir belediye başkanı olacak kişinin birikimi, tecrübesi, büyük sevdası, azmi, enerjisi ve hükümetle uyumlu bir şekilde çalışacak nitelikte olması gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, tüm bu özellikler bir araya geldiğinde adayları Enver Yılmaz'ın Ordu için biçilmiş kaftan olduğunu söyledi.

Eski ve yeni Türkiye'nin tanımını yapan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Bu memlekette 18 sene, 'Tanrı uludur, tanrı uludur, tanrıdan başka yoktur tapacak', Ordu'da da okundu. Böyle bir sesi ezan diye millete dinlettiler. Bu memlekette TRT'nin radyosundan iki seneyi aşkın bir süre Türk sanat musikisi dinlenemedi. Çünkü bizim modern olmamız lazımdı, batılı olmamız lazımdı. Beethoven'ı, Çaykovski'yi dinlememiz gerekiyordu. Ulubey'in köylüsü, Korgan'ın köylüsü, Akkuş'un köylüsü radyosunu açtığı zaman sabah Çaykovski'yi dinliyordu. Ordu'nun Dereleri'ni dinlemek yasaktı. Çünkü o eski bir şeydi, türküydü, o, bu 'pis halkın' türküsüydü, olur muydu öyle şey? Bizim Çaykovski'yi dinlememiz lazımdı."

Kurtulmuş, gelinen yerin bilinmemesi halinde gidilecek istikametin tayin edilemeyeceğini belirtti.

"Milletimiz bu oyuna müsaade etmeyecektir"

"Ne zaman Türkiye ileri gitse bir yerlerden olaylar patlak vermiş" diyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Eski Türkiye'de bunlar var. Şimdi Türkiye tam bunlardan kurtuluyor, bu mesafede, bu yolda devam ediyor. Yine eski Türkiye'nin adamları içerideki ve dışarıdaki işbirlikçileri ile yeni oyunlar tezgahlamaya çalışıyorlar. İşte dün akşam İstanbul'da olanlar, daha önce olanlar... Ellerinden gelse Türkiye'nin her şehrini karıştıracaklar. Sağcılar, solcular, Aleviler, Sünniler... Herkes birbirinin gırtlağını sıksa aman Allah, ellerini ovuşturacaklar. Biz bu oyunu gördük. İnşallah milletimiz bu oyuna müsaade etmeyecektir. Milletimiz bir daha böylesine karanlık günlere dönülmesine asla prim vermeyecek, bunun üzerinden siyaset yapmak isteyenlerin asla önünü açmayacaktır."

Berkin Elvan'ın ölümü

Berkin Elvan'ın vefatından dolayı çok derin üzüntü duyduklarını anlatan Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Bununla ilgili gerekli açıklamaları yaptık, Allah rahmet eylesin. Kolay değil, bir anne 15 yaşındaki evladını bir hiç uğruna kaybediyor. Sokakta olaylar olmuş, başına istenmeyen bir şekilde bir cisim isabet etmiş, işte bir gaz bombasının fitili, kapsülü isabet etmiş, 270 gün komada kalmış. O 270 günün her günü o anne, baba için, o ailenin fertleri için aslında ölüm gibi bir şey. Öyle mi? Hepimiz, anne, baba olanlar biliyor. Gerçekten dayanılacak bir acı değil. Allah rahmet eylesin ama Berkin Elvan'ın acısını istismar ederek hiç kimsenin Türkiye'de yeni acılar yaşanmasına vesile olmaması lazım. Bunun için bütün herkesin, siyasi partilerin, AK Parti'nin, CHP'nin, MHP'nin, BDP'nin tabanlarını, farklı kanaatlere sahip olan insanları, farklı yaşam tarzlarına sahip olan insanlarımıza, Sünnilere, Alevilere, bütün kardeşlerimize, Türklere, Kürtlere, herkese diyoruz ki sabırla bu süreci aşmak zorundayız."

"Bu oyunları tezgahlayanlar var"

Kurtulmuş, Türkiye'nin Ukrayna'dan daha beter olmasını bekleyenler olduğuna dikkati çekerek, "Zaten bu oyunları tezgahlayanlar var. Aman ha dikkat, aman ha hassasiyet. Bir hükümeti değiştirebilirsiniz. AK Parti hükümetini istemiyor musunuz? Bunun yolu demokratik olarak bellidir. Sandık 2015'te geliyor. Sandığa gidersiniz, hükümeti değiştirirsiniz. Yerine bu halk kimi istiyorsa iktidara getirir, başımızın üstünde yeri var ama hiç kimsenin yan yollara saparak, illegal yollara saparak, gayrimeşru yollara saparak Türkiye'de halkın meşru şekilde seçtiği hükümete zarar veriyoruz diye Türkiye'ye zarar verme hakkı yoktur" diye konuştu.

Tek bir Türkiye olduğuna işaret eden Kurtulmuş, "İsimler değişir, partiler değişir ama hepimizin bir tane Türkiyesi var. Alevi'nin de Türkiyesi burası, Sünni'nin de Türkiyesi burası. AK Parti'linin de Türkiyesi burası, CHP'linin de Türkiyesi burası, MHP'linin de Türkiyesi burası, BDP'linin de Türkiyesi burası, 76 milyonun hepimizin Türkiyesi burası. Başka bir Türkiye yok" ifadelerini kullandı.

"Biz bu ülkeyi sokaktan bulmadık"

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Biz bu ülkeyi en zor şartlarda dedelerimiz, bırakın ellerinde topu, tüfeği, kazma, küreği olmadan 'ya Allah' diyerek ayağa kalkarak Sakarya'da, Dumlupınar'da bütün Kurtuluş Savaşı'nda 72 düvele karşı istiklalini kazanmış olan bir millet. Biz bu ülkeyi sokakta bulmadık. Nice zor badirelerden geçtik ve inşallah bunları da atlatacaktır. 'Herkese sabır, herkese feraset, herkese akl-ı selim' diliyoruz ve dua ediyoruz ki Yarabbi bu ülkeye karanlık günler gösterme."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER