ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 17:11

AİÖK: Türkiye’de çocuk mahkumların durumlarında iyileşme var


Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (AİÖK), Türkiye’deki çocuk mahkumların durumlarında gözle görülür bir iyileşmenin olduğunu belirtti. Yayımlanan Türkiye raporunda "Bir önceki ziyaretimize nazaran Diyarbakır Cezaevi’ndeki çocuk mahkumların işkence ve kötü muamele şikayetleri olmadı gibi." denildi.

Avrupa Konseyi’nin denetim organlarından biri olan Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (AİÖK), İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Gaziantep bölgelerindeki cezaevlerine yaptığı incelemelerle ilgili raporu yayımladı. Dışişleri Bakanlığı, AİÖK raporu için ‘çocuk adalet sisteminde mevzuat ve uygulama alanında kat edilen yolu ve gerçekleştiren iyileştirmeleri göstermektedir’ değerlendirmesinde bulundu.

İşkencenin ve İnsanlık Dışı ya da Onur Kırıcı Ceza ve Muamelenin Önlenmesine Dair Avrupa Sözleşmesi’nin (AİÖS) 8. Maddesine dayanarak, cezaevlerindeki çocuklara uygulanan muamele ve tutukluluk şartlarını incelemek üzere 21-28 Haziran 2012 tarihleri arasında Türkiye’de gerçekleştirilen ziyarete ilişkin hazırlanan rapor ve bu rapora Türkiye hükümetin verdiği yanıt bugün AİÖK tarafından yayımlandı. AİÖK heyeti ziyareti sırasında, İstanbul Maltepe Cezaevi, Sincan Çocuk Cezaevi ile Diyarbakır ve Gaziantep Cezaevlerine ziyarette bulunmuş; Ankara’da Dışişleri Bakanlığı’nın yanı sıra, Adalet, Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları yetkilileriyle görüşmüştü.

Adana'daki Pozantı Cezaevi'nde tutuklu çocuklara taciz ve tecavüz edildiği iddiaları üzerine cezaevine ziyaret gerçekleştirilen AİÖK heyeti, bugün yayımladığı raporunda Pozantı Cezaevi’nden farklı cezaevine nakledilen çocuk mahkûmlarla görüştü. Raporun yazılmasındaki temel amacın çocuk mahkumların cezaevlerindeki hal ve işkence iddiaların incelenmesi olduğu ifade edilen raporda, Diyarbakır Cezaevi’nde görüştükleri çocuk mahkumların işkence ve kötü muameleye dair hemen hemen hiç şikayet bildirmediklerinin altı çizilirken, Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde bu yöndeki şikayetlere yer verildi. Buna karşın raporda Sincan ve Maltepe Cezaevleri’nde başlatılan pilot proje kapsamında yürütülen ‘iyileştirme’ çalışmasından övgü ile söz edilirken, her iki cezaevindeki maddi koşulların Diyarbakır ve Gaziantep E - Tipi Cezaevleri’ne nazaran çok daha iyi olduğu vurgusu yapıldı. Pilot uygulamada gün boyunca her gözaltı biriminde belirli bir cezaevi görevlisin daimi varlığı tutuklular arasındaki şiddet olaylarında ciddi azalmaya neden olmuştu.

AVRUPA İŞKENCENİN ÖNLEMESİ SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Avrupa Konseyi’nin denetim organlarından biri olan Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’nin (AİÖK), İşkencenin ve İnsanlık Dışı ya da Onur Kırıcı Ceza ve Muamelenin Önlenmesine Dair Avrupa Sözleşmesi’nin (AİÖS) 26 Kasım 1987 tarihinde imzaya açıldı. Türkiye’nin 1988 yılında taraf olduğu AİÖS, taraf ülkelerde kamu otoritesince özgürlüklerinden yoksun bırakılan kişilerin içinde bulundukları koşulların uluslararası nitelikte bağımsız bir komite tarafından denetlenmesini hükme bağlıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER