ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 21:44

"Aileler, çocuklarına duydukları sevgi ve güven duygusunu hissettirmeli"

"Aileler, çocuklarına duydukları sevgi ve güven duygusunu hissettirmeli"


Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, dünyada insanların en değerli şeylerinin çocukları olduğunu belirterek, çocuklar bir ülkenin de en değerli varlıkları olduğunu söyledi. 2012-2013 eğitim öğretim döneminin 14 Haziran Cuma günü karne dağıtımı ile sona ereceğini belirten Kuş, ailelerden bu dönemde çocuklarına karşı duydukları sevgi ve güven duygusunu onlara hissettirmelerini istedi.

Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, yaptığı açıklamada ailelere ve öğrencilere uyarılarda bulundu. Bir öğretim yılını daha okulların özverili çalışmaları ve velilerin desteğiyle tamamladıklarını belirten Kuş, "Öğretim yılı süresince gerek eğitim-öğretim gerekse sosyal ve kültürel etkinlikler açısından önemli faaliyetler gerçekleştirdik. Bu faaliyetlerin öğrencilerimizin kişisel ve sosyal gelişimleri açısından önemli olduğuna inanıyoruz. Öğrencilerimizin en iyi şartlarda eğitim görmeleri için, okullarımızın eğitim personeli, fiziki altyapı ve araç-gereç yönünden eksikliklerini tamamlamak için gayret gösterdik ve büyük ölçüde tamamladık. Bundan sonraki süreçte de ilimiz eğitiminin hak ettiği yere ulaşması için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Çocukların ülkenin en değerli varlıkları olduğunu ifade eden Kuş, sözlerine şöyle devam etti: "Onların beden ve ruh sağlığı başta olmak üzere iyi bir eğitim almaları, ilgi ve yeteneklerine uygun iş ve meslek sahibi olmaları, kendine güvenen, üretken, toplumun huzur ve mutluluğu için çalışan hak ve adaleti her şeyin üstünde tutan, vatan ve millet sevgisiyle dolu bireyler olarak yetişmesi en büyük amacımızdır."

Öğrencilerin zorlu bir eğitim dönemini geride bıraktıklarını zihinsel ve bedensel olarak yorulduklarını kaydeden Kuş, şunları söyledi: "Bu yorgunluğu üzerlerinden atmaları ve keyifli bir tatil geçirmeleri için onların en büyük destekçisi aileleri olacaktır. Aileler, çocuğunun makul ölçülerde kendi isteklerini yerine getirebilmesini ve zihinsel olarak rahatlamasını sağlayacak çabalarını (arkadaşlarıyla gezmek, zararsız bilgisayar oyunları, internet, televizyon programları, sosyal aktiviteler) gibi etkinlikleri desteklemelidir. Bunun yanında çocukla daha fazla vakit geçirmeye çalışın. Onlara karşı sevgi ve güveninizi sözlerinizle ve davranışlarınızla her zaman gösterin. Çocuğunuzun yakın arkadaşlık içinde bulunduğu kişileri ve grupları, gittiği mekanları tanıyın. Çocuğunuza duyduğunuz güvenin yanında kontrolü de elden bırakmayın."

"Çalışmak, derslerinizde başarılı olmak, kendinize ailenize ve topluma karşı sorumluluğunuz olduğu kadar dinlenmek ve eğlenmek de en büyük hakkınız.” diyen Kuş, sözlerini şöyle tamamladı: "Yoğun bir eğitim dönemini geride bırakarak yaz tatiline giren öğrencilerimiz, tatili dinlenme ve eğlenme için bir fırsat olarak gördükleri gibi kendilerinin eksik yönlerini telafi etmeleri ve yeni öğretim yılına daha motive bir şekilde hazırlanmaları için bir fırsattır. Bu yüzden dinlenmeye ayrılan zamanın yanında ders tekrarları için de zaman ayrılmalı. Bunun için bir tatil programı hazırlama, daha disiplinli çalışma ve tatili dolu dolu geçirme imkanı sağlayacaktır. Mutlaka her gün kitap okumak kişisel ve zihinsel gelişim için çok önemlidir. Bu vesile ile öğrencilerimizin aileleriyle birlikte sağlıklı ve mutlu bir tatil geçirmelerini diliyorum." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER