ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 18:37

“Aile hekimlerinin yeri aile sağlığı merkezleridir

“Aile hekimlerinin yeri aile sağlığı merkezleridir


MUŞ (CİHAN)- Aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının görev yerlerinin aile sağlığı merkezleri olduğunu belirten Muş Aile Hekimleri Derneği, aile hekimlerinin başka kurumlara görevlendirilmelerine tepki gösterdi.

Muş Aile Hekimleri Derneği, aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının hastane acillerinde, 112 acillerinde, dispanserlerde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde görevlendirilmelerinin, aile sağlığı merkezlerinde ve köylerde verilen hizmetlerde aksaklıklar meydana getireceğini savundu. Meslek tanımına dikkat çeken Muş Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayşe Tunç, aile hekimlerine ihtiyaç duyulduğunda zaten hekimlerin gönüllü olarak hizmet verdiğini kaydetti.

“YAPILAN YANLIŞTAN BİRAN ÖNCE DÖNÜLMESİNİ İSTİYORUZ”

Aile hekimlerinin görev yerlerinin değiştirilmesine kesinlikle karşı olduklarını ifade eden Muş Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Tunç, şunları söyledi: “Bugüne dek koruyucu sağlık hizmetlerinde çok başarılı olan aşı oranlarında Avrupa ortaklamasının üzerinde yüzde 97 başarı oranı olan, anne ve bebek ölümlerini yarı yarıya azaltan, halkın sağlık sisteminden memnuniyetini yüzde 80’e çıkmasını sağlayan aile hekimliği uygulamasıdır. Muş ilinde güzel sürecin tüm illere yansıması dileğimizdir.”

Dr. Tunç, yapılan yeni yönetmelik değişikliği ile aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının hastane acillerinde, 112 acillerinde, dispanserlerde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde görevlendirileceklerini, bunun da aile sağlığı merkezlerinde ve köylerde verilen hizmetlerde aksaklıklar meydana getireceğini belirtti. Bu uygulama ile aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının, hastalarında ve aile sağlığı merkezlerinden uzaklaştırılarak başka kurumlarda görevlendirilmelerinin, aile hekimliği uygulamasına indirilen en ağır darbe olacağını vurgulayan Dr. Tunç, bu düzenlemeyle beraber aile hekimlerinin nöbet çıkışında ara vermeksizin, ertesi gün yorgun bir şekilde mesaisine devam edeceğini, bunun sonucunda da aile hekimlerinin kendisine kayıtlı nüfusa vereceği hizmetin aksayacağını, kaliteli ve sağlıklı hizmet veremeyeceğini, hata oranlarının artacağını ifade etti. Aile sağlığı uygulamasında aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının görev yerinin aile sağlığı merkezleri olduğunu ifade eden Dr. Tunç, yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülmesini istedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER