ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 15:15

‘Aile Eğitim’ seminerine katılan eğiticiler, göreve hazır


Kahramanmaraş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü birlikteliğinde düzenlenen Aile Eğitim Programı (AEP), düzenlenen sertifika töreniyle sona erdi.

Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde ve Nevşehir’den şehre gelen 35 formatör (Belirli bir alanda özel bir eğitimden geçirilerek yetiştirilen öğretici) eğitici adayının katılımı ile gerçekleştirilen programda, formatörlere aile eğitimiyle ilgili hukuk, iktisat, medya ve sağlık alanlarında 5 gün süreyle uzmanlar tarafından seminerler verildi.

Program süresince eğiticilere, ailelerin aile eğitimiyle ilgili temel ihtiyaçları dikkate alınarak geliştirilen, 5 alanda 23 modül ve 168 üniteden oluşan program müfredatı uygulandı. Seminer sonunda sertifika almaya hak kazanan 35 förmatör, düzenlenen törenle sertifikalarını Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Erkan Bulgan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat, Müftü Muhammet Gevher, Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Yener ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu’nun elinden aldı.

Törene katılan Vali Yardımcısı Dr. Erkan Bulgan, sağlıklı bir ailenin, sağlık bir toplumun temelini oluşturduğunu söyledi. Ailenin toplumun değerlerinin koruyucusu olduğuna işaret eden Bulgan, "Verilen eğitimlerin faydalı olacağı kanaatindeyim. Burada hukuk, iktisat ve aile ekonomisi alanında ve ailenin daha sağlık bir şekilde yürütülmesi adına çeşitli konu başlıklarında eğitim aldınız. Bu eğitimleri, siz ileride ailelere sunacaksınız. Ailenin toplumsal değerlerinin koruyucusu olduğundan bahsettik. Ailenin daha çekirdeği çocuklar. Anne ve baba olarak üzerine en çok titrediğimiz çocuklarımız. O yüzden madden ve manen, en iyi şekilde yetiştirilmesi için hepimizin gayret göstermesi lazım. Eğiteceğimiz aileleri de o şekilde bilinçlendirmemiz gerekiyor." diye konuştu.

EĞİTİM İLK DEFA DÜZENLENİYOR

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat, "Eğitici Eğitimi" programının Kahramanmaraş'ta ilk kez düzenlediğini belirtti. Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğünün, toplumda ailelerin yaşam kalitesini artırmak, mutlu ve sağlıklı bireylerin yetişmesini sağlamak adına böyle bir program hazırladığını ifade eden Sertpolat, başarılı olan 35 eğitici adayının aldıkları sertifikalarla aile eğitimi konusunda formatör eğiticisi olduğunu kaydetti.

Türkiye’de ekonomik ve sosyal refahın artmasıyla birlikte insan hayatında manevi değerler ve aile bağlarında kırılmalar yaşandığını vurgulayan Sertpolat, bu kırılmaların önlenmesi için proje hazırladıklarını anlattı.

Sertpolat, projenin içeriğiyle ilgili şu bilgileri verdi: "Ülkemizde ekonomik-sosyal refahın artırılmasıyla birlikte, manevi değerler ve özellikle aile bağlarında sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlara çözüm üretebilmek için şehrimizde yeni bir proje gerçekleştirdik. Bu program sayesinde evlenme kararı veren çiftlere bilinçli eş seçimi, evli çiftlere eşler arası iletişim, çocuk eğitimi, sağlık eğitimi gibi konularda, uzman kadro ile eğiticilerin eğitim programı yapıldı. Burada yetişen arkadaşlarımız, ilimiz genelinde halkımızın eğitimine yönelik eğitici programlar düzenleyecekler. Amacımız tüm ailelere ulaşarak ülkemizde sağlıklı, mutlu ve huzurlu ailelerin oluşmasını sağlamak."

Program, törene katılanlara teşekkür belgesi, protokol üyelerine plaket ve eğiticilere sertifika verilmesiyle sona erdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER