ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 16:45

"Aile dünyanın problemi"


Gazeteci yazar Ahmet Taşgetiren, aile ile ilgili problemin Türkiye ile birlikte dünyanın sorunu olduğunu vurgulayarak, "Boşanma davaları artıyor. Çocuklar evden kaçıyor. Babalar, dedeler huzurevlerinde. Sorun azalmıyor bilakis daha da artıyor. Aile ilgili bir bakanlığın kurulmuş olması dahi bunu ortaya koyuyor." dedi.

Karabük Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Safranbolu Sunal Tülbentçi Öğretmenevi’nde 'Aile Olmak' konulu program düzenlendi.

Gazeteci yazar Ahmet Taşgetiren'in konuşmacı olarak katıldığı programa; Vali İzzettin Küçük ve eşi Ayşe Küçük, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Durmuş Ali Daldallı, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Gürpınar, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkiye’de boşanmaların arttığını belirten Taşgetiren, aile mahkemelerinde de dosyaların kabardığını söyledi. Taşgetiren, “Sancıyı konuşmalıyız, mutluluğu aramalıyız ve sonunda mutluluğu bulabilirsek, inşa edebilirsek aile olabilmeyi başarmalıyız. Sancı var mı ailede? Sancı var ki bu konuyu gündeme alıyoruz. Sancı var ki, Aile Bakanlığı diye bir bakanlığı oluşturma gereği duyuyoruz. Böyle bir sorunumuz olmasaydı, aile gibi bir toplumun çekirdeği ilk mektebi bir birim bir yapı çok sağlıklı çok mutlu, herkesin içini sevinçle dolduran bir çerçeve oluşturmuş olsaydı, bunu sorun olarak telaki etmek gereği duyulmazdı. Sorun ülkemizde var dünyada var. Nasıl ortaya çıkıyor sorun? Boşanma davalarının artmasıyla ortaya çıkıyor. Belli ki, boşanma davaları artıyor, boşanmalar artıyor. Aile mahkemelerimiz var buralara gelen dosya sayısı her gün kabarıyor. Orada gerçekten yürek parçalayıcı sahneler yaşanıyor. Konuştuğum aile mahkemesi hakimleri, hakimeleri oldu ruh sağlığımız bozulacak, karşılaştığımız manzara karşısında. En çok ortaya çıkan çocuk manzarası yüreklerin dayanıldığı gibi değil. Evden kaçan çocuklar sorunu var, kimsesiz çocuklar, suçlu çocuklar, ailede şiddet sorunu var, büyük babaların büyük annelerin yaşlanmış bireylerin ne yapılacağı sorunları var. Babalarımız, dedelerimiz huzurevlerinde nasıl bir ruh durumu içerisindeler, bundan mutlular mı, yoksa daha başka acıyı mı paylaşıyorlar? Hadise aslında bu sancı Türkiye boyutunda baktığımızda azalmadığını arttığını gözlemliyoruz. TV yayınlarından, internet ile ilişkiden artıyor. Bunlar hayatımızın ayrılmaz parçaları. Fakat biz onların hayatımıza giriş niteliği bizim aile yapımızı daha sağlıklı getirici olmaktan uzak bir mahiyet taşıyor.” dedi.

İletişim araçlarıyla ilgili bir konu anlatan Taşgetiren, “40 yaşlarında bir adam internette bir kızla konuşuyor. Bu konuşma ilerliyor. Sonunda buluşmaya karar veriyorlar. O adam eline böyle genç bir kız düştüğü havalarında, genç kızda o yaşının verdiği heyecanlarla bu buluşmaya hazırlanıyor. Genç kız konuştuğu adamı bekliyor, adam da gelince kızın omzuna vuruyor, kız dönüp bakıyor ve gördüğü adam karşısında bir şaşkınlık yaşıyor, o adam kızın babası çıkıyor. Ben bu hadiseye baktığımda, bu tür iletişim araçların hayatımıza girmesiyle babanın formatının bozulduğunu, evladın formatının bozulduğunu, ortaya bir babanın kendi kızı için asla düşünemeyeceği olayı kendi kızıyla yaşayabilir hale geldiği ortaya çıkıyor. Bu süreçleri eğer ilerletirseniz, ben buna günah boyutu diyorum. Günah boyutu yaygınlaşırsa, sonuç bu tarz vahim gelişmelere yol açabilir. Bir dönüm Türkiye’de zina tartışılıyordu, ‘zina suç olsun mu olmasın mı?’ diye. Bir kısım yazarlar, ‘Ben günah işleme özgürlüğü istiyorum’ diye yazılar yazdılar. Bende o zaman, ‘Günah işleme özgürlüğü isteyen insan, günahın sadece kendisi tarafından işleneceğini ve onun bir avantaj haline geleceğini düşünüyor, hal bu ki o özgürlüğü 6.5 milyar insan çapında yaygınlaştırırsanız, o zaman insan birbirini yemeye başlar, baba evladına karşı günah işlemeye başlar, evlat babaya karşı günah işlemeye başlar’ diye yazdım. İnsanın ölçü kaybı, ailelerde yarasını açıyor, ailede de yarası açıldığında toplum bünyesinde ciddi sancılar ortaya çıkmaya başlıyor. Türkiye İslam ülkesi, İslam ülkesinde bu tür hadiselerin yaşanması yadırgatıcıdır” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER