ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 20:51

AİHM'nin Perinçek kararına karşı İsviçre'nin yapacağı başvuru


Dışişleri Bakanlığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), "Perinçek-İsviçre" davasında "ifade özgürlüğünün ihlal edildiği" yönündeki kararına karşı İsviçre'nin yapacağı başvuruya ilişkin, AİHM Büyük Daire'nin, ifade özgürlüğünün teminat altında olduğunu yeniden ve kuvvetle vurgulamasının beklendiğini bildirdi.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AİHM'nin, 17 Aralık 2013 tarihinde açıkladığı "Perinçek-İsviçre" davasına ilişkin kararıyla, İsviçre'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin "ifade özgürlüğünü" düzenleyen 10. maddesini ihlal ettiğini hükme bağladığı hatırlatıldı.
İsviçre Federal Adalet Ofisi'nin 11 Mart'ta yaptığı yazılı açıklamayla, İsviçre'nin bu karara itiraz ederek AİHM Büyük Daire'ye başvurmaya karar verdiğinin öğrenildiğine değinilen açıklamada, "Hukukun üstünlüğüne duyduğumuz güven çerçevesinde, demokratik toplumların yapıtaşı olan ifade özgürlüğünün teminat altında olduğunun, Büyük Daire tarafından da yeniden ve kuvvetle vurgulanmasını bekliyoruz. Böylelikle hukukun siyasileştirilmesine yönelik girişimlerin bir kere daha sonuçsuz kalacağına inanıyoruz" denildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER