ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 18:32

AİHM'in 1915 olayları ile ilgili tarihi kararı


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Doğu Perinçek'in 2008 yılında yaptığı başvuruyla ilgili olarak İsviçre'nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetmesi ülkede geniş yankı buldu.
İsviçre basın yayın kuruluşlarının internet sitelerinde habere geniş yer ayrıldı. AİHM'in kararıyla ilgili haberler genelde, "İsviçre ifade özgürlüğünü ihlal etti", "İsviçre'nin ırkçılık suçlaması AİHM'den döndü" gibi başlıklarla verildi.
Tages Anzeiger gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre ise İsviçre eski Adalet Bakanı Christoph Blocher, AİHM kararının "mantıklı" olduğunu belirterek, karara katıldığını ifade etti. Blocher, İsviçre Mahkemesi'nin Perinçek hakkında aldığı ilk kararın ifade özgürlüğünü engellediğini vurguladı.
Basler Zeitung gazetesinin internet sitesi ise İsviçre-Ermenistan Derneği Başkanı Sarkis Şahinyan'ın kararın kendileri için sürpriz olduğunu ve "hayal kırıklığı yaşadıklarını" söylediğini aktardı.
Perinçek, 1915 olaylarıyla ilgili olarak İsviçre'de yaptığı konuşmaların ardından bu ülkede 2007 yılında çeşitli mahkumiyet cezalarına çarptırılmış ve bunun ardından AİHM'e başvurmuştu. İsviçre temyiz mahkemesi tarafından da suçlu bulunan Perinçek, AİHM'e yaptığı başvuruda, "İsviçre'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğü ile ilgili 10. maddesini ihlal ettiğini" savunmuştu.
AİHM bugün, başvuru ile ilgili olarak İsviçre'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğü ile ilgili 10 maddesini ihlal ettiğine hükmetmiş ve 2'ye karşı 5 oyla İsviçre aleyhine ihlal kararı vermişti.
AİHM'nin dava ile ilgili kararının bu konuda yasa çıkarmak isteyen ülkeleri bağlayacak olması açısından emsal teşkil etmesi bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER