ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 22:43

AİHM kararları için toplantı yapılacağı iddiası


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, Türkiye'nin yerine getirmediği Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları için Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi'nin kritik bir toplantı yapacağı iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Gümrükçü, bazı basın-yayın organlarında konuya ilişkin yer alan iddialara yönelik bir soruya cevabında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 46'ncı maddesi uyarınca, AİHM'nin kararlarının uygulanmasının denetimini Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi'nin yaptığını hatırlattı.

Bakanlar Komitesi'nin 47 Avrupa Konseyi üyesi ülkeyle ilgili AİHM kararlarının uygulanmasının denetimini yılda dört kez düzenli olarak yapılan insan hakları konulu toplantılarda ele aldığını hatırlatan Gümrükçü, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede 5-6 Mart 2013 tarihlerinde gerçekleştirilmekte olan insan hakları toplantısında da mevcut gündem çerçevesinde Avrupa Konseyi üyesi ülkeler aleyhine AİHM'de alınmış olan kararların uygulanmasının denetimi yapılmaktadır. Bir başka deyişle, söz konusu toplantının ülkemizin yerine getirmediği AİHM kararları için yapıldığı yönündeki iddia gerçeği yansıtmamaktadır.

5-6 Mart tarihlerinde yapılan AK Bakanlar Komitesi, tüm AK üyesi ülkelerin AİHM kararlarına uyumunu gözden geçiren ve esasen her yıl düzenli aralıklarla yapılan olağan bir toplantıdır."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER