ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 15:12

AİBÜ yeni akademik yılı törenle başlandı


Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) 2013-2014 akademik yılı açılış töreni düzenlendi. Törenin açılış konuşmasını yapan AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, “Abant İzzet Baysal Üniversitesi, bilimsel araştırma performansları ile Türkiye’nin küresel ölçekteki bilimsel yetkinliklerine en fazla katkıda bulunan üniversite ve araştırma kurumları arasına girmiştir.” diye konuştu.

Tören öncesinde Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı tarafından öğrencilere geleneksel hoş geldin yemeği verildi. Atatürk ve İzzet Baysal anıtlarına çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından Kültür Merkezi Mavi Salonda açılış töreni düzenlendi. Törene, Vali Vekili Mustafa Kemal Keskin, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Zafer Ocak, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kenan Gümüştekin ve Prof. Dr. Mehmet Bahar, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal ile İzzet Baysal Vakfı üyeleri, ilçe belediye başkanları, il ve bölge müdürleri, dekanlar, bölüm başkanları, öğretim üyeleri, iş adamları ve öğrenciler katıldı.

Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, açılış konuşmasında, üniversitede yürütülen projeler hakkında bilgi verip, üniversitenin 2012 yılında farklı kategorilerde toplam 418 bilimsel, sosyal ve kültüler etkinliğe ev sahipliği yaptığını ve etkinliklere 100 bini aşkın kişinin katıldığını açıkladı. Coşkun, “Tüm bu aktiviteleri sürdürmekle temel hedefimiz Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni tüm programlarıyla ülkenin ihtiyaç duyduğu kalifiye insan gücünü yetiştirebilen, sanayi ile işbirliği içinde araştırma, geliştirme ve inovasyon yapabilen, bilim ve teknoloji üretebilen, uluslararası ölçekte yayın yapabilen, toplumun sorunlarına duyarlı ve bu sorunlara toplumun beklediği bilgi ve danışmanlık desteği verebilen, topluma hizmette sınır tanımayan, bulunduğu yörenin gelişmesine katkıda bulunabilen, tüm kurum ve kuruluşlarla uyum içerisinde çalışabilen, uluslararasılaşmaya önem veren, kendi finansal kaynaklarını oluşturabilen, bünyesinde bulundurduğu tüm birimleriyle yetkin ve etkin bir üniversite yapmaktır.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında öğrencilere ve öğretim elemanlarına iyi bir akademik yıl geçirmeleri temennisindede bulunan Rektör Coşkun, “Öğrencilerimizin kendilerine sunulan tüm imkanlardan en iyi şekilde yararlanmasını, aynı zamanda her türlü sorunlarında yanlarında olacağımızı bilmelerini istiyorum. Akademik yıl boyunca öğretim elemanlarımızın eğitim öğretim ve akademik faaliyetlerde gösterecekleri yoğun çaba ve özverili çalışmaları her türlü takdirin üzerinde olacaktır. Temennimiz öğretim üyelerimizin özlük haklarının da bir an evvel düzeltilmesidir.” diye konuştu.

İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ise gençlere seslenerek; onların, Atatürk ilke ve inkılaplarının ışığında, yurdunu severek eğitimlerini sürdürmelerini ve meslek yaşamlarına bir an önce atılmalarını istedi.

Vali Vekili Mustafa Kemal Keskin ile Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da yaptıkları konuşmalarda, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin Bolu’ya sağladığı katkılardan söz ederek, yeni akademik yılın hayırlı olmasını dilediler.

Törende, Anadolu Güneşi ve tenor Ömer Türkmenoğlu konser verdi. Solistler Buğra Kurşun ve Gözde Kirpik, merhum İzzet Baysal’ın anısına onun sevdiği şarkılardan biri olan Münir Nurettin Selçuk’un ‘Hatırla Maziyi’ eserini seslendirdi. ‘Memleketim’ şarkısını davetlilerle birlikte söyleyen tenor Ömer Türkmenoğlu ise şarkının sonunda uzun süre alkışlandı. Konserin sonunda Vali Vekili Mustafa Kemal Keskin ile İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal, Anadolu Güneşi ekibi ile Ömer Türkmenoğlu’na plaket ve çiçek verdi.

Törende, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan üniversitenin yeni tanıtım filmi gösterildi ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın gönderdiği tebrik mesajları okundu.

İlk dersi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji A.D öğretim üyesi Doç. Dr. Sinan Canan ‘Girift Bir Dünyada Düzen Arayışı’ konusunda verdi. Doç. Dr. Canan’a Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Zafer Ocak ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar tarafından plaket ve çiçek verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER