ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Haziran 2014 Pazartesi 15:34

Ahmet Türk: Kürdistan sadece Kürtlerin değil

Ahmet Türk: Kürdistan sadece Kürtlerin değil

Başkanlık makamında gerçekleşen görüşme sırasında Kettner, eş başkanlara Mardin hakkında sorular sorarak, bilgi aldı.


Almanya Büyükelçiliği’nin siyasi müsteşarlığının alt birimi olan Çalışma ve Sosyal İşler Bölümü Başkanı Moira Kettner, Mardin Büyükşehir Belediye eş başkanı Ahmet Türk ve Februniye Akyol’u ziyaret etti.

Başkanlık makamında gerçekleşen görüşme sırasında Kettner, eş başkanlara Mardin hakkında sorular sorarak, bilgi aldı. Ziyaret sırasında konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Kürdistan toprağı ve coğrafyasının sadece Kürtlerin değil, 5 bin yıldan beri Süryanilerin, Ermenilerin, Arapların ve Kürtlerin birlikte yaşadığı bir coğrafya olduğunu söyledi.

Mardin merkezinde ve ilçelerinde Arap halkının da yaşadığını belirten Ahmet Türk,” Bu halkların hakkını ve hukukunu inkâr etmeyen bir yönetim anlayışını gerçekleştirmek istiyoruz. Şuna inanıyoruz ki Türkiye Mardin gibi olsaydı, buradaki halklar gibi yaşasalardı, şu anda Türkiye’de herhangi bir sorun kalmazdı.” dedi.

Belediyeyi büyük bir borç yükü altında aldıklarını ifade eden Türk, şöyle konuştu” Sıkıntılı bir süreci yaşıyoruz. Ancak bu borç yükünü yapacakları projelerle çözüme kavuşturmayı planlıyoruz. Mardin’in kültürüne uygun bir çalışmayı yürütmeyi düşünüyoruz. Mardin Kalesi 50-60 yıldan beri askeri bir NATO üssü olarak kullanılmış. Ama tabi o teknoloji tamamen kalkmış. Ancak halen askerler ve bir grup MİT elemanı tarafından adeta orası işgal edilmiş. Oranın boşaltılması gerekiyor. Özellikle Süryanilerin ve Ermenilerin tarihi bir geçmişi var, tarihi bir yapıları var. Bunları tekrar restore ederek dünyaya tanıtmak gerekiyor. Bu güzellikleri ortaya çıkarmak için bir çalışma yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Türk, Mardin’de başarısız olmaları için her şeyin denendiğini de sözlerine ekleyerek, şöyle devam etti: “Bütün arsalarımız ve iş makinelerimiz elimizden alındı. Mardin Büyükşehir olduğu için bu şekilde davranıldı bize. Büyük bir öfkeyle bakılıyor buraya. Belediyenin bir binası bile yok. Şu an kaldığımız bina bile Artuklu Belediyesi’nindir.”

"KADINLAR KÜRT HAREKETİYLE ÖNE ÇIKTI"

Kettner’in Mardin’deki kadınların rolleri üzerine sorduğu soruyu yanıtlayan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol ise, tarihten beri kadınların emeğinin görülmediğini ve eril bir zihniyetle yönetildiklerini ifade ederek, bu bölgede kadınların öne çıkmasının Kürt hareketi sayesinde gerçekleştiğini dile getirdi. Akyol, Kürt hareketinde Kürt kadınının ciddi bir mücadele verdiğini belirterek, “Günümüzde bunu daha da genişletiyor. Eş başkanlık gibi bir sistemi hayata geçirdi. Ve bunu daha da ilerletiyor. Bunun mücadelesini de vermeye devam edeceğiz. Kadınları daha ön plana çıkartacağız. Bunun için kooperatifler olmak üzeri birçok çalışma yürüteceğiz” diye kaydetti.

Yapılan görüşmenin ardından Kettner, eş başkanların kendilerini ağırlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra Mardin Büyükşehir Belediyesi’nden ayrıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER