ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 16:05

Ahmet Çakır: Malatya, büyükşehir statüsüyle hızlı gelişecek


Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya’nın büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla birlikte bütçesi artan ilin kırsaldan kent merkezine bütüncül bir gelişim süreci yaşacağını belirtti.

    Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yazıhan, Kuluncak, Hekimhan, Akçadağ ve Doğanşehir ilçeleri ile beldeleri ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi. Çakır, burada yaptığı konuşmada, kentin 2014’te yapılacak seçimlerle büyükşehir statüsüne yükseleceğini anımsattı. Yeni statüyle şehrin bütüncül bir anlayışla daha hızlı büyüme dönemi yaşayacağını anlatan Çakır, şöyle devam etti: “Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da bir seçim süreci yaşanıyor. Malatya, bu seçim sürecinin ardından büyükşehir statüsüyle yönetilecek. Malatya büyükşehir olmasıyla önemli hizmetler alacak. Ancak bu hizmetler kendiliğinden değil çalışmayla gelecek. Büyükşehir statüsüyle birlikte hizmetlerin önündeki birçok engelin kalkacak. En başka mali kaynağımız önemli ölçüde artacak. Malatya genelinde bütünlük sağlanacak. Kırsal kesim daha çok hizmet alacak. Ağır işleri Büyükşehir Belediyesi yapacağı için İlçelerin yükü hafifleyecek. Ancak bu süreçte ilçeler ile Büyükşehir Belediyesi’nin uyumlu çalışması çok önemli. Büyükşehir statüsü büyük bir fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz lazım. Biz bütün ilçe ve beldelere geziler düzenleyerek incelemelerde bulunuyoruz. Sorunları tespit ediyoruz. Ayrıca Belediyemizin teknik ekipleri de incelemeler yaparak, raporlar hazırlıyorlar. Beldeler kapansa da belde ve köylere hizmetler devam edecek. Şu an yapılan hizmetleri daha da artırmamız lazım. Biz şimdiden bu çalışmalara başladık.”

    Ziyaretlerde Belediye Başkanı Çakır’ı Akçadağ Belediye Başkanı İbrahim Koşar, Polat Belediye Başkanı Hasan Orman, Sürgü Belediye Başkanı Faruk Taşdemir, Erkenek Belediye Başkanı Mehmet Bayram, Kurucaova Belediye Başkanı Mehmet Karakaş, AK Parti Akçadağ İlçe Başkanı Vahap Yücekaya ve Doğanşehir İlçe Başkanı Murat Kavuncuoğlu ağırladı. Belediye başkanları ise Ahmet Çakır’ın Malatya’nın yanısıra ilçe ve beldelere de önemli hizmetler sunduğunu kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER