ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Kasım 2012 Pazar 18:02

Ahıska Türkleri beyin fırtınası yaptı


Highway Outlet AVM’de bir çalıştay düzenleyen ve 10 farklı ülkeden katılımcıların yer aldığı 'Ahıska Türkleri Sivil Toplum Kuruluşları Çalıştayı’nda Ahıska Türklerinin gelecek 50 yılının planlaması beyin fırtınası ile yapıldı.

Highway Outlet AVM Balo ve Kongre Salonu’nda düzenlenen çalıştaya 10 ülkeden çeşitli akademisyenler, edebiyatçılar, şairler, sanatçılar ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri katıldı.

Yapılan çalıştay ile ilgili bilgiler veren Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkan Vekili Prof. Dr. İlyas Doğan amaçlarının diaspora oluşturmayı ve Gürcistan'ın vatanlarına dönmelerini engellediğini dünyaya duyurmayı amaçladıklarını dile getirdi. Ortak akıl için bir araya geldiklerini anlatan Doğan, ''10 ayrı ülkeye dağılmış olan Ahıskalıların kültürlerini ve dillerini muhafaza etmeleri için nasıl davranmak gerekir? Bu konuda ortak kararlar alacağız.'' diye konuştu.

 ''Ahıska Türklerinin genel olarak tanınmama problemi var'' diyen Doğan, aynı sorunun Türki Cumhuriyetler için de geçerli olduğunu, tanıtım için edebiyat ödülleri gibi, sanat ve televizyon alanında farklı çalışmalar yapılması amacıyla çalıştıklarını vurguladı.

Tanıtım için çeşitli belgeseller hazırlattıklarını anlatan Doğan, ''Ahıska'ya dönmek isteyenler için faal bir çalışma yapıyoruz. Burada bir strateji oluşturmaya çalışıyoruz. Bu stratejinin 3 ana unsuru var. Bunlar, vatan Ahıska'ya dönüş konusunda daha faal hale gelmek, kültürümüzü muhafaza etmek için dünya genelinde diaspora oluşturmak, Türkiye ve Türk kültürü ile olan bağlarımızın zayıflamaması. 50 sene sonra da Türkçeyi bulunduğumuz ülkelerde muhafaza edelim, Türk kültürünü yaşatabilelim'' şeklinde konuştu.

 Doğan ayrıca, çalıştayın düzenlenmesinde kendilerine yardımcı olan Bolu Dağı A.Ş. yönetimine de teşekkür etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER