ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 00:51

Ahilik kaftanı giyen Bakan Avcı, protokolde kedi sevdi


Protokolde otururken kucağına gelen kediyi de seven Avcı, “Mesleki ve Teknik Öğretimin önlerindeki engelleri inşallah önümüzdeki yıllarda da kaldıracağımızın bir nişanesi olarak bu kaftanı giydim Allah önümüzü açık etsin." dedi.

Bakan Avcı, Eskişehir'in tarihi Odunpazarı semtinde düzenlenen Ahilik haftası etkinliklerine katıldı. Konuşmalar sırasında tören alanında gezen bir sokak kedisi protokolde oturan Bakan Avcı'nın yanına giderek kucağına çıktı. Bakan Avcı, uzun süre sokak kedisini sevdi. Sevildiğini anlayan kedi ise bir süre sonra bakanın omuzlarına kadar çıktı. Bakan Avcı, konuşma sırası kendisine geldiğinde sokak kedisini omzundan indirdi. Etkinlikte Baksan Akşam Sanat Okulu eğitmenleri de ‘çıraklıktan ustalığa’ adlı tiyatro oyununu sergiledi. Ardından Bakan Avcı, Eskişehir'de ‘yılın ahisi’ seçilen marangoz ustası Müslüm Çatalkaya’ya Ahilik kaftanı giydirdi.

Kendisine de Ahilik kaftanı giydirilen Bakan Avcı, Türk esnafının peygamberimizin hadisi ile hareket ettiğini kaydetti. Mesleki ve Teknik Öğretimin Bakanı olduğu için kaftanı giydiğini ifade eden Bakan Avcı, Mesleki ve Teknik Öğretimin önündeki engellerin önümüzdeki yıllarda da kaldırılacağını söyledi.

Bakan Avcı, şöyle dedi: “Bir Milli Eğitim Bakanının kaftanı hak edecek ne şeyi var derseniz? Mesleki ve Teknik Öğretimin Bakanı olarak bu kaftanı şerefle giyiyorum. Bütün mesleki ve öğretim öğretmenlerimize, öğrencilerimize bu geleneğimizin ilkelerine yakışır uygulamalar diliyorum. Onlara başarı dileklerimi iletiyorum. Mesleki ve Teknik Öğretimin önündeki engelleri inşallah önümüzdeki yıllarda da kaldıracağımızın bir nişanesi olarak bu kaftanı giydim. Allah önümüzü açık etsin."

Esnaf ve Sanatkârların Peygamber Efendimizin “İşini severek, beğenerek yapanı Allah sever.” hadisi ile yola çıkarak mesleklerini icara ettiğini kaydeden Bakan Avcı, "Efendimiz buyuruyor ki; 'İşini severek, beğenerek yapanı Allah sever.' Hadis-i Şerif. Bu Hadis-i Şerif'in bir tezahürü olarak yüzyıllar boyunca esnafımız, sanatkarımız doğruluk, dürüstlük ve sadakat üzere mesleklerini icra etmişlerdir." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER