ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 13:51

Ahilik Haftası’nda gündem AVM’ler oldu

Ahilik Haftasında gündem AVMler oldu


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ahilik Haftası kapsamında esnaf teşkilatının temsilcilerini ağırladı. Son dönemde gündeme gelen plan değişiklikleriyle AVM’lerin önünün açılmaya çalışıldığını belirterek, bu tür projelerin şehri en iyi tanıyan belediye ve ilgili kurumlarla istişare edilerek yapılmasını önerdi.

Ahilik Haftası çerçevesinde Vali Yardımcısı Cengizhan Aksoy, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu ile beraberlerindeki heyet, Başkan Kocaoğlu’nu ziyaret etti. Ziyarette, yılın ahisi seçilen ve 45 yıldır oto tamirciliği yapan Yakup Demirtaş da yer aldı. Esnafın topluma maddi olduğu kadar manevi katkısı da olduğunu ve toplumun ayakta durmasına katkı sağladığını belirten Kocaoğlu, ahiliğin iyi insan yetiştirmek gibi önemli bir görevi de yerine getirdiğini söyledi. İESOB Başkanı Mutlu ise ahilik geleneğini günümüzde de yaşatmaya çalıştıklarını, esnaf ve sanatkarlığı bir eğitim kurumu olarak gördüklerini dile getirdi.

Kocaoğlu, esnaf temsilcileriyle yaptığı söyleşide son günlerdeki bazı planlama çalışmalarının kamuoyunda oluşturduğu rahatsızlığa dikkat çekti. Merkezi hükümetin yapacağı icraatlara kesinlikle karşı olmadığını belirterek, “Ama bunun uyum içinde olmasından yanayız. Kenti en iyi tanıyan, kentin planlamasından sorumlu olan Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyesi ve ilgili kurumlarla birlikte istişare edilerek yapılması en doğrusu diye düşünüyorum. Aksi takdirde memleketin kaynaklarını israf etmiş oluruz.” diye konuştu. İzmir’de devlet gayrimenkullerinin, planlarda değişiklik yapılarak satışının gündeme getirilmesini ise şu sözlerle değerlendirdi: “Bu plan değişikliklerinde tek hedef var, alışveriş merkezleri. 'Ağaçlı Yol' olarak anılan, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait, yıllardır Karayolları Bölge Müdürlüğü ve Karayolları şantiyesi olarak hizmet veren iki arsanın plan değiştirilerek satılması, bunun hemen arkasından DSİ arazisinin gelmesi söz konusu. Bir de Alsancak Limanı’nda çok büyük bir AVM teşebbüsü vardı. Orada bu projenin trafiği kilitleyeceği, Alsancak’ın, Kemeraltı’nın çökeceği noktasında yargıya başvurumuz olmuştu. Bu proje hakkında da yürütmeyi durdurma kararı alındı, onu da bekliyoruz.”

'MARİNALARA DEĞİL, YERİNE KARŞIYIZ'

Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir Körfezi’nde yapılması planlanan üç marina projesi konusundaki görüşlerini de açıklayarak, “Biz marinalara karşı değiliz ancak belirlenen marina yerlerinin kentin durumuna ve körfezin yapısına uymadığı konusunda yetkililere çeşitli defalar uyarılarda bulunduk.” dedi. Marina yeri olarak belirlenen alanların körfezde sirkülayonu engelleyeceğini savunarak, çevreye zararı en düşük düzeyde olacak başka noktalar önerdiklerini söyledi: “Biz körfezi kurtarmaya çalışıyoruz. Körfez ve liman, İzmir’i İzmir yapan bir numaralı zenginliğimiz.”

MUTLU: KAMU ARAZİLERİNE AVM YAPILMASINA KARŞIYIZ

Zekeriya Mutlu da büyük alışveriş merkezlerinin kuruluş yerleri ve çalışma esaslarına itirazları olduğunu belirterek, “Biz bu mağazaların kuruluşlarına değil, kuruluş ve faaliyetlerine ilişkin bir yönetmeliğe bağlı olmamalarına karşıyız. Bizler de esnaf teşkilatı olarak kamuya ait yerlerde, yabancı ülkelerden gelen yatırımcılar tarafından AVM kurulmasına karşı çıkarız.” şeklinde konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER