ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 13:55

Ahilik Haftası kutlamalarına doğru


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, 23-28 Eylül'de Kırşehir'de başlayacak Ahilik Haftası kutlamalarının yıl boyunca çeşitli etkinliklerle devam edeceğini söyledi.
Yücel, Kırşehir Valiliğinde gerçekleştirilen "Ahilik Haftası Kutlamaları Hazırlık Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Kırşehir'in tüm unsurları ile güç birliği içerisinde, Ahiliği ulusal ve uluslararası alanda tanıtmayı hedefleyen bir dizi etkinlik düzenleneceğini söyledi.
Hazırlık çalışmalarının sonuna gelindiğini belirten Yücel, "Bakanlığımızın temel hedefi, Ahiliği sadece Kırşehir'de sembolik olarak kutlamak değil, ülke genelinde ticaret kültürüne yansıyacak şekilde bir bütün olarak kutlamak ve ticaret erbabına, esnaf ve sanatkar işletmelerine Ahilik felsefesini, kültürünü mümkün olabildiğince yansıtmaktır. Bu etkinliklerimizin sonuçlarını da sadece bu haftayla sınırlamadan yıl boyu ülke genelinde bir dizi etkinlikle ticaret yaşamımıza yansıtabilmektir. Etkinliklerimiz hem nicelik hem de nitelik olarak hedefe uygun şekilde gerçekleştirilecektir. Bu sene 23-28 Eylül'de Kırşehir'de başlayacak Ahilik Haftası kutlamaları, yıl boyu devam edecek" diye konuştu.
- Kutlamalar Ahi Evran Külliyesi'nde yapılacak
Kırşehir'de bu yılki kutlamaları, yapımı devam eden Ahi Evran Külliyesi'nin tamamlanan kısmında gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade eden Yücel, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı himayesinde imzalanan protokol kapsamında projeye Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden 7 milyon, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonundan 2 milyon, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğinden ise 3 milyon lira kaynak aktarıldığını anımsattı.
Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ise bu seneki kutlamaların çok önemli ve anlamlı olduğunu belirtti. Kutlamalara devlet büyüklerinin gelmesini beklediklerini dile getiren Bahçeci, "Sayın Başbakanımızın gelişi henüz netleşmedi. Büyük ihtimalle geleceğini düşünüyoruz. Ahilik, bizim en önemli değerimiz. Kırşehirlilerin, Ahilik kutlamalarına en iyi şekilde sahip çıkacaklarına olan inancımız tamdır" diye konuştu.
Toplantıya, AK Parti Kırşehir Milletvekili Muzaffer Aslan, Vali Yardımcısı Özkan Demirel, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk ve kurum temsilcileri katıldı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER