ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ağustos 2013 Pazar 08:18

Ağrılılar Sakal-ı Şerif'i ziyarete akın etti

Ağrılılar Sakal-ı Şerifi ziyarete akın etti


Sakal-ı Şerif, Ağrı Merkez Camisi'nde her yıl Kadir Gecesi'nde ziyarete açılıyor. Ağrılılar Sakal-ı Şerif'e ziyaret etmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

Akşam saatlerinde Emniyet Müdürlüğü ekipleri demir bariyerler ile ziyrete gelenlerin sıraya girmesi için hazırlık yaptı. Sakal-ı Şerif ziyaretine gelen binlerce insan sıraya girdi. Yaşlısı genci, büyüğü küçüğü Merkez Camisi'nden başlayan ziyaret kuyruğu Kağızman Caddesi'nde bulunan Türk Telekom binasına kadar uzadı. Sakal-ı Şerif ziyareti polisin geniş güvenlik ve kontrolü ile yapılıyor. Yatsı namazından sonra Merkez Cami'inde halka açılan Sakal-ı Şerif ziyareti sabaha kadar sürecek.

Merkez Camii İmamı Nuri Aslan, Ağrı’da Kadir Gecesi denildi mi farklı bir hava oluştuğunu ve hasretle beklenen bir gece olduğunu ifade etti. Bu geceye en büyük derinlik ve heyecanı kazandıran olgunun Sakal-ı Şerif'in halkın ziyaretine açılması olduğunu ifade eden Aslan, ”Hazreti Peygamber Efendimize olan aşk sevgi ve özlemin ifadesidir. Yatsı namazından sonra başlayan ziyaret sabaha kadar sürüyor, hatta güneş çıkıncaya kadar devam ettiği oluyor. Bu ziyaret ayrı bir zevk ve Ağrı'ya has bir uygulamadır. Ben din adamıyım, bu aşkı, bu şevki burada gördük. Efendimiz'e olan bu aşk ve bu şevk Anadolu insanının Allah'ın izniyle sırtını yere getirmeyecektir. Mevlid Kandillerinde olan ilgi ve alakadan çok çok daha fazladır. Anadolu topraklarında Kürdüyle, Arabıyla, Lazıyla Acemiyle hep birlikte Efendimizin emanetine bu kadar sarılıyorsa, biz inanıyoruz ki Efendimizin bütün sünnetlerine bu birlik ve beraberlik içinde sarılacaktır." dedi.

Çevre ülkelerde yaşanan kaosların yanında Efendimizin hatırına bu olayların olmayacağı ve yaşanmayacağını ümit ettiklerini belirten Aslan sözlerini şöyle sürdürdü: "İnşallah bu birlik ve beraberlik içinde olduğumuz süre içinde bizi birbirimize düşüremeyecekler. Dileğimiz bugüne kadar bize emanet olarak Efendimizden kalan Kur'an ve Sünneti yaşamak ve yaşatmaktır. Gelen nesillere bunu aktarmaktır. Peygamber Efendimiz buyuruyor ki beni görmeden bir sünnetimi uygulayana yüz şehit sevabı verilecektir. Hadisi şerifiyle bugün bizde bu sünneti yapmaya çalışıyoruz. O'na layık olmaya gayret ediyoruz. İnşaallah Efendimizin aile ilişkilerinden devlet toplum ilişkilerine kadar O'nu örnek almalıyız. Bu Kadir Gecesi'de Sakal-ı Şerif ziyareti de bir vesiledir, şefaat ya Resulallah diyerek diğer emanetlere de bu aşkla sahip çıkıldığı sürece bu birlik ve beraberlik devam edecek ve çevre ülkelerde yaşanan kaoslar ülkemizde yaşanmayacaktır"

Zarif Moğol adlı vatandaş ise büyük bir şevk ile Sakal-ı Şerif ziyaretini yaptığını ve bu ziyaretin çok farklı bir heyecanın yaşanmasına vesile olduğunu söyledi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER