ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 17:09

‘Ağrılar belinizi bukmesin’


Bursa Kent Konseyi (BKK) Sağlık Çalışma Grubu tarafından ‘7 Mayıs Dünya Ankilozan Spondilit Günü’ne dolayısıyla düzenlenen programda, kronik romatizmal bir hastalık olan ankilozan spondilit konuşuldu.

Bursa Kent Konseyi (BKK) Sağlık Çalışma Grubu ve Pfizer işbirliğiyle “Ağrınız Belinizi Bükmesin” temasıyla yapılan programa, BKK Başkan Yardımcısı Mehmet Necati Şahin, BKK Yürütme Kurulu üyesi Mecbure Altun, Sağlık Çalışma Grubu Temsilcisi Dr. Can Başaran ve vatandaşlar katıldı. Programa konuşmacı olarak katılan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Dr. Ediz Dalkılıç, bel ağrıları hakkında merak edilen soruları cevapladı.

Ankilozan spondilitin çoğunlukla genç yaşlarda ortaya çıktığını söyleyen Uzmanı Dr. Ediz Dalkılıç, hastalığın omurgayı ve omurganın son kısmıyla leğen kemikleri arasında yer alan eklemleri etkileyen inflamatuvar (iltihaplı) bir romatizma olduğunu dile getirdi. Dalkılıç, rahatsızlığın sıklıkla bel fıtığıyla karıştırıldığını ve her 3 hastadan birine başta bel fıtığı tanısı konulduğunu vurguladı. Dalkılıç, “Hastalığın bel fıtığındaki ağrıdan en önemli farkı, ağrının istirahat halinde artması ve hareketle azalmasıdır. Genç erkeklerde daha sık görülür. Tedavi edilmemesi omurga hareketlerinde kısıtlanmaya yol açabilir. Bel, sırt, boyun ve kalçaların arka kısımlarında hissedilen ağrı, dinlenmeyle ortaya çıkar veya şiddetlenir. Günlük hareketlerle azalır. Ağrı gecenin ilerleyen saatlerinde uykudan uyandırabilir” dedi.
Hastalık hakkında şikayetleri olan kişilerin mutlaka bir romotoloğa başvurmaları gerektiğini ifade eden Dalkılıç, hastalığın son aşamasında halk arasında "kamburluk" olarak bilinen sırt ve boyun deformasyonu görüldüğünü söyledi.

Bursa Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Mehmet Necati Şahin ise, “Bursa Kent Konseyi olarak gönüllü ve katılımcılarımızla Türkiye’ye örnek işler yapıyoruz. 45 ayda yaklaşık 5 bin faaliyet yaptık. Katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Programın sonunda BKK Başkan Yardımcısı Şahin ve Sağlık Çalışma Grubu Temsilcisi Başaran tarafından Dr. Ediz Dalkılıç’a teşekkür belgesi verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER