ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 18:28

Ağrı'daki terör örgütü davası


Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde 2012 yılında eylem hazırlığındayken yakalanan 5 kişinin yargılanmasına devam edildi.
4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Hakan Tunç, Salih Özer, Harun Alkan ve Irak uyruklu Karoğ Yasin ile avukatları ve yakınları katıldı.
Duruşmada söz alan Irak uyruklu sanık Karoğ Yasin, tercüman aracılığıyla Kürtçe yaptığı savunmasında Çözüm Süreci'nin amacına uygun yürütülmediğini ileri sürdü.
Yasin, Türkiye'de parçalayan bir zihniyetin hakim olduğunu iddia ederek, "Sizler de devletin heyetisiniz ve bu doğrultuda karar alıyorsunuz" dedi.
Mahkeme Başkanı Mustafa Kahya da Terörle Mücadele Kanunu'nda (TMK) terörün tanımını hatırlattığı sanığa, "Türkiye'de yaşanan olaylar seni neden ilgilendiriyor? Senin ülkende demokrasi sağlandı mı? Buraya neden geldin? Kendi ülkende Kürtlerin sorunu çözüldü mü? Devleti mahkeme yönetmiyor. Mahkemeler devletin değil, milletin heyetidir" cevabını verdi.
Duruşmada tutuklu diğer sanıklar da tercüman aracılığıyla Kürtçe savunma yaptı.
Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının talebi üzerine cumhuriyet savcısının esas hakkındaki mütalaasını incelemek üzere süre talebini yerinde bulup, duruşmayı erteledi.
Iğdır ve Doğubayazıt'ta emniyet müdürlüklerine roketli saldırı, BOTAŞ boru hattı ve baz istasyonlarına sabotaj, yol kesme, iş makinası ve okul yakma ile adam kaçırma eylemlerine katıldıkları iddiasıyla 17 Ağustos 2012 tarihinde, emniyet ekiplerinin eş zamanlı olarak gerçekleştirdikleri operasyonda Hakan Tunç, Salih Özer, Harun Alkan, Musa Karkut ve Irak uyruklu Karoğ Yasin yakalanmıştı.
Sanıklar hakkında 'devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak, patlayıcı madde bulundurmak, tehdit, adam öldürmeye teşebbüs, terör örgütüne üye olmak' suçlarından 7,5 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER