ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 18:29

Ağrı'da okullar hayat oluyor


Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Evim YİBO, Z-Kütüphaneler, Okullar Hayat Olsun ve Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi Sosyal ve Spor Yaşam Alanı' projeleri, Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında kabul edildi.

        Konu ile ilgili bir açıklama yapan Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, 2013-2014 eğitim öğretim yılında 'Evim YİBO, Z- Kütüphaneler, Okullar Hayat Olsun ve Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi Sosyal ve Spor Yaşam Alanı' projelerinin yürütüleceğini belirtti.

        Başak, 'Z- Kütüphaneler' projesiyle okullarda internet hizmeti sunan ve içerisinde temel eserleri barındıran zenginleştirilmiş kütüphane mekanlarının oluşturulacağını söyledi. Bu kütüphanelerin bilgi teknolojisi sınıflarıyla birleştirilerek zenginleştirilip okulun giriş katına yapılacağını dile getiren Başak, "Oluşturulan zenginleştirilmiş kütüphaneler okul ders saatleri dışında hizmet veren yerler haline getirilip halka açılması planlanmaktadır. Bu projeyle veliler çocuklarını internet salonlarına göndermek yerine okul ders saatleri dışında açık olacak bu mekanlara yönlendirebilecekler. Okul saatlerinde de açık olacak bu mekanlardan veliler de yararlanabileceklerdir. Diğer bir husus ise okul ders saatleri dışında da okullar açık tutulduğunda öğrenciler, aileler ve halk değerli eğitsel kaynaklara erişme imkânına sahip olacaktır. Okulların hem öğrenciler hem de yetişkinler için öğrenme merkezleri olarak hizmet vermesi okulların çocuklar için okul saatleri sonrasında ve yaz aylarında güvenli bir sığınak olmasını sağlayacaktır. Çocukların zamanlarını okulda geçirmesi onları şiddetten, uyuşturucudan koruyacak ve rehberlik hizmetlerinin daha iyi verilmesini de sağlayacaktır." dedi.

        Başak, 'Okullar Hayat Olsun' projesiyle Ağrı başta olmak üzere hemen tüm yerleşim birimlerinde okul bahçelerinin mahallelinin eğlenme ve dinlenme aktiviteleri için yararlanabilecekleri, çocuklar ve gençlerin oyun oynayıp spor yapabilecekleri mekanlar olarak kullanılabilir alanlara dönüştürüleceğini dile getirdi.

        Okul bahçeleri ağaçlandırılarak ve oyun alanları ile donatılarak öğrencilere ve ailelere açılacağını vurgulayan Başak, "Bu mekanların kullanılması şehir hayatından bunalan halkın rahatlamasına, komşuluk ilişkilerinin gelişmesine ve mahallelinin okula sahip çıkmasına hizmet edecektir. Bu alanların güvenliği sağlanmak suretiyle mahallelinin buluşma mekânları olması ve sosyal faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği alanlar haline dönüştürülmesi mümkündür. Bu projeyle okullarımız halka açılacaktır. Okulların öğrenciler ve yetişkinler için birer hayat boyu öğrenme merkezi ve eğlenme dinlenme aktivitelerine imkan veren yaşayan güvenli alanlar haline dönüştürülecektir. Yapılacak düzenlemelerle okul bahçeleri çamurdan pislikten kurtulup eğlence merkezi haline gelecektir. Proje seçilecek 5 pilot okulda yürütülecektir." şeklinde konuştu.

        'Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi Sosyal ve Spor Yaşam Alanı Projesi' ile birlikte hem Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi hem de çevresinde bulunan okulların sosyal bir alana kavuşacağını ifade eden Başak, "Proje kapsamında çok amaçlı açık hava spor alanı, yürüyüş parkuru, ağaçlandırma ve çevre düzenlemesi ile birlikte oturma bankları, kamelya ve 20 metrekarelik bir alanda ufak bir havuzla birlikte farklı bir çehreye kavuşacaktır. Proje kapsamında bu alandan 700 öğrencimizin yanı sıra çevre okullarda okuyan bin öğrenciyle birlikte toplam bin 700 öğrencinin faydalanması sağlanacaktır. Daha sonra yapılan çok amaçlı spor alanında 40 basketbol ve 40 voleybol olmak üzere 80 öğrenciye kurslar verilecektir. Bunun yanı sıra kurs dışında diğer öğrencilere de farklı zamanlarda eğitimler verilmesine devam edilecektir. Proje bitimine yakın Doğubayazıt ilçesine gezi düzenlenerek öğrencilerin İshak Paşa Sarayı'nı gezmeleri ve tarihi hakkında bilgi edinmeleri sağlanacaktır. Bunun yanı sıra yapılacak piknikle birlikte öğrencilerin hem neşeli vakit geçirmeleri hem de birliktelik duygusunu yaşamaları sağlanacaktır." diye konuştu.

        Ozanlar YBO’da uygulanacak olan 'Evim YİBO' projesiyle evlerinden ayrı yatılı kalan öğrencilerin ev ve aile yaşamından uzak kalmanın zorluklarını hafifletmek ve sosyal faaliyetlere katılımını sağlamak amacıyla büyük önem taşıdığını belirten Başak, "Pansiyonumuzda kalan 500 çocuğumuza hitap edecek bu proje Ozanlar YİBO'da bulunan alanın gerekli tadilat ve düzenlemeden sonra konferans salonuna dönüştürülmesiyle çocukların kişisel gelişimine de katkı sağlayacaktır. Ayrıca okulumuzda yapılacak olan konferans salonu köy halkına açık olup köy halkı da bu alandan yararlanacaktır." açıklamasını yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER