ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Kasım 2012 Pazar 14:00

Ağrı Valisi Kerbela şehitlerini andı


Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde Hz. Hüseyin ile 72 arkadaşının Kerbela'da şehit edilişlerinin 1373. yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, "Sadece vazifemizi yerine getirelim, adet yerini bulsun diye gelmedik. Peygamber Efendimizin(SAV) ciğerparesi Hz. Hüseyin’in matemini birlikte paylaşmaya geldik." dedi.

Ehlibeyt Camii'nde düzenlenen anma törenine Ağrı Valisi Mehmet Tekinaslan, Ağrı Belediye Başkanı Hasan Arslan, İl Müftüsü İzani Turan, Hamur Belediye Başkanı İsmet Arslan, Taşlıçay Belediye Başkanı İsmail Taşdemir, il ve ilçelerden gelen kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, "Sadece vazifemizi yerine getirelim, adet yerini bulsun diye gelmedik. Peygamber Efendimizin(SAV) ciğerparesi Hz. Hüseyin’in matemlerini birlikte paylaşmaya geldik. Kerbela bütün Müslümanların ortak acısı, meselesi, ortak tarihidir. Bizler belki bunun yaşanışında biraz farklı davransak da hepimizin yüreği aynı çarptığı için, hepimizin alnı aynı secdeye değdiği için, hepimizin yüzü ayı kıbleye döndüğü için, aslında hepimizin acısı, üzüntüsü, matemi aynıdır. Tarihin o karanlık döneminde, taht savaşlarının yaşandığı o dönemin bizlere bıraktığı acı bir meseledir Kerbela." diye konuştu.

Geçmişte yaşanan bu olayın her ne kadar acı da olsa, bizlere ders olması gerektiğini vurgulayan Vali Tekinarslan, "Ancak müslümanın birbirinin kanını girdiği, müslümanın birbirini kırdığı bir hadise değildir. Allah’ın rahmetini ve peygamberin sevgisini iktidar hırsı uğruna terk etmiş kişilerin işlediği bir katliamdır. Bizim bundan almamız gereken ders, bundan sonraki süreçte böyle acıları yaşamamaktır. Ancak maalesef dünyanın çeşitli yerlerinde Müslümanların kanı dökülmektedir. Ve bu Müslümanların meshebi fark etmeksizin kanları aynı topraklara dökülmektedir. Dün müslümanların arasına sokulan fitne bu gün de sokulmaya çalışılıyor. Etrafımıza şöyle bir bakalım. Fakirlik Müslümanlarda var, mazlumluk Müslümanlarda var, birbirine muhtaçlık Müslümanlarda var, birbirini sevmek Müslümanlarda var, ama yine baktığımızda birbirine kurşun sıkmak Müslümanlarda var. İşte bunu iyi tahlil etmemiz ve bunlardan ders çıkararak düştüğümüz yanlıştan kurtulmamız lazım. Bunun kimlerin işine yaradığını ve kimlerin içinin yandığını iyi görmemiz lazım." şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra Deste isimli grubun söylediği ilahilere vatandaşlar sinelerine vurarak eşlik etti.
Ehlibeyt Camii Derneği tarafından verilen yemeğin ardından Kızılay ekibi tarafından kurulan ünitelerde vatandaşlar kan bağışında bulundu.

Matem merasimi, vatandaşlar tarafından düzenlenen kerbela olayının canlandırılmasının ardından son buldu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER