ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Kasım 2012 Perşembe 15:39

AGİTPA Başkanı Migliori, Şanlıurfa'da


Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) Başkanı Riccardo Migliori ve beraberindeki heyet, tarihi Balıklıgöl ve Göbeklitepe ören yerini gezdi.
    
Migliori ve beraberindekiler, ilk olarak tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki Hz. İbrahim'in doğduğu ve ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen mağara ve Halilürrahman Gölü'nü ziyaret etti.
    
Daha sonra dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Örencik köyü yakınlarındaki Göbeklitepe ören yerinde incelemelerde bulunan Migliori başkanlığındaki heyet, kazılarda çıkarılan eserler hakkında yetkililerden bilgi aldı.
    
AGİTPA Başkanı Riccardo Migliori, ziyaretin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şanlıurfa'yı çok beğendiğini, kentin deniz hariç her türlü imkana sahip olduğunu belirtti.
    
Şanlıurfa'nın, tarih, kültür ve gelenekleriyle önemli bir şehir olduğunu ifade eden Migliori, ''Turizmde çok büyük bir güç olmak için her şeye sahip. Burası çok heyecan verici bir yer'' diye konuştu.
    
AK Parti Şanlıurfa Milletvekili ve AGİTPA Türk Grubu Başkanı Emin Önen ise kentten bugün ayrılacak heyetin bundan sonra da Türkiye'ye olan ilgisinin artarak devam edeceğini söyledi.
    
Gelecek yıl şubat ayında Viyana'da, AGİTPA'nın Genel Kurulu'nun yapılacağını hatırlatan Önen, ''Biz o genel kurula giderken, Sayın Migliori ile hem üniversiteler arasında işbirliğini hem de kültür alanında, arkeolojik kazı alanında yapılabilecek işbirliklerini tartışacağız'' şeklinde konuştu.
    
Heyet daha sonra İstanbul'a gitmek üzere Şanlıurfa'dan ayrıldı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER