ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 11:32

Agah’ı popçu profesör kurtardı

Agahı popçu profesör kurtardı


Doğduğundan beri cinsel organı içe gömülü yaşayan 5 yaşındaki Agah’ ın imdadına 1996’da pop listelerini altüst eden ‘Ayşa’ şarkısıyla tanına Mutaf yetişti. Dünyaca ünlü plastik cerrahi uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, 300 erkek doğumda bir görülen yapısal bozukluğu gidermeyi başardı. Minik Agah, eylülde akranlarıyla okula başlayabilecek.

Minik Agah’ ın mutlu sonla biten dramatik hikayesi 8 aylıkken prematüre doğduğunda başladı. Bir ay kuvözde kalan Agah bebeğin eve getirildikten sonra altı değiştirilirken cinsel organının içe gömülü olduğu fark edildi. Doktorlar, ancak bir yaşını doldurduktan sonra müdahale edebileceklerini söyleyince, aile beklemeye başladı. 1 yaşından sonra Ankara’da 2 ameliyat geçiren Agah bebeğin durumu düzelmedi. İkinci ameliyattan sonra idrar yollarında enfeksiyon çıktı. Şiddetli enfeksiyonu yenmek için sürekli antibiyotik verilmeye başlandı. Üçüncü ameliyattan sonra yine bir değişiklik olmadı. Agah bebeğin minik bedeninde kullanılan antibiyotikler de yetersiz kaldı. Üçüncü nesil antibiyotikler kullanılarak sorunu ötelemeye çalıştılar. Agah’ ın durumunun düzelmesi için 1-2 ameliyat daha gerekiyordu ve ameliyatlar en az 42 bin liraydı.

Maddi durumu iyi olmayan aile, Agah’ a yardımcı olamamanın üzüntüsü içindeydi. Cengiz B. Ve anne Yıldız B., son çare olarak Kimse Yok Mu Derneği’ne başvurarak minik Agah için yardım istedi. Kimse Yok Mu’ nun Agah için başlattığı kampanyaya ilk önce minikler koştu. 3 lira ile 10 lira arasında değişen miktarlardaki harçlıklarını bağışlayan çocuklar Agah’ın ameliyatı için gerekli paranın bir an evvel toplanması için seferber oldu. Mustafa’nın 3, Özlem’in 5, Münir’in 9 lira bağışladığı duygulandıran kampanyada şubat ve mart ayında 4 bin 988 bira 74 kuruş toplanabildi. Kamu yararına çalışan dernek statüsündeki Kimse Yok Mu’nun kampanyası amacına ulaştı ve ameliyat için gerekli olan 42 bin lira toplandı.

Agah’ ın kritik ameliyatı Gaziantep’te özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde Prof. Dr. Mehmet Mutaf tarafından gerçekleştirildi. Daha önce defalarca ameliyat edildiği halde düzeltilemeyen yapısal bozukluğu gideren Prof. Dr. Mutaf, 1990’lı yılların ikinci yarısında ‘Ayşa’ isimli şarkısıyla pop listelerini altüst eden sanatçı Mutaf’ın ta kendisi. 1998'deki 'Ya sana, ya bana' albümüyle de tanınan Prof. Dr. Mutaf tıp dünyasında ise plastik ve estetik cerrahi alanındaki buluşlarıyla ünlü. Babasının vasiyeti üzerine mesleğinde akademik kariyer yapmak için profesyonel müziği bırakan Dr. Mutaf estetik ve plastik cerrahi yanı sıra el cerrahisi, ağız yüz ve çene cerrahisi gibi değişik alanlarda geliştirdiği tekniklerle dünya tıp literatürüne geçmiş durumda.

AGAH, EYLÜL'DE OKULA BAŞLAYABİLECEK

Yaşıtları gibi okula gitmek isteyen ve rahatsızlığı nedeniyle okul hayaliyle yaşayan Agah, Prof. Dr. Mutaf sayesinde Eylül ayına kadar iyileşerek okula gidebilecek. Agah’ ın babası Cengiz B. ameliyat sonrası gelişmelerden son derece memnun. Agah’ ın kendisini iyi hissettiğini ve hastaneye gittiklerinde “Baba artık ben iyileştim.” dediğini söylüyor. Anne Yıldız B. Agah’ ın psikolojisinin de iyiye gittiğini aktarıyor. Yıldız B., Agah’ı Eylül ayında anaokuluna göndereceklerini söylüyor. Daha önce 2 başarısız ameliyat geçiren Agah’ın bu olumsuz durumdan çok etkilendiğini belirten Yıldız B., “Hastaneye bağıra bağıra götürüyorduk. Doktorlardan korkuyor, kapısının önünden bile geçemiyorduk. Şimdi son ameliyatı yapan Prof. Dr. Mutaf’ın kendisini iyileştirdiğini düşünüyor. Morali yerine geldi. Kendisine yardım edenler için hep dua ediyor.” diyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER