ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 14:59

'Afyon'un 10 yıl için ihracat hedefi bir milyar dolar olmalı'

Afyonun 10 yıl için ihracat hedefi bir milyar dolar olmalı


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı(TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar’ın önümüzdeki 10 yıl içinde bir milyar dolarlık ihracat hedefi koyması gerektiğini söyledi.


Afyonkarahisar Anemon Otel’de gerçekleştirilen ‘Afyonkarahisar Müşterek Odalar ve Borsalar’ toplantısı na katılan Hisarcıklıoğu oda ve borsa başkanlarına önümüzdeki dönemdeki yeni hedeflerini ve çalışmalarını anlattı.
Afyonkarahisar’ın en önemli lokomotif sektörlerinden birisinin termal olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, yılda ağırlanan 150 bin turisti 500 bin seviyesine çıkarabilecek çalışmalar yapılması gerektiğini, bunun içinde dışarıya açılmak gerektiğini kaydetti.


Afyonkarahisar’ın önümüzdeki 10 yılda bir milyar dolarlık ihcat seviyesini yakalaması gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “2002’de kentin 55 milyon dolarlık mermer ihracatı 2012’de 314 milyon dolara çıkmış. Mermer de bugün dünyada 9,3 milyar dolarlık bir işlem hacmi var. Afyon’un payı 110 milyon dolar 2023’de mermer alışverişi 25 milyar dolara çıkacak. Yani Afyon pazar payı yüzde 1,2’de yüzde 2’ye çıkarda 500 milyon dolar cepte. Öte yandan yumurta önemli ihracat kalemlerinden birisidir. Afyon'dan Irak’a 40 milyon dolarlık ihracat var. 10 tane Irak bulacağız. 10 yılda 400 milyon dolar eder. Toplamda mermerle birlikte 900 milyon doları yakalarız.” dedi.


Hisarcıklıoğlu, Afyon’un bu hedefini yakalaması konusunda Gaziantep’i örnek vererek Meclis'te ve yönetimde birlik ve beraberlik sağlanması gerektiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, Gaziantep’in başarı hikayesinin altında siyasetçiler, sivil toplum örgütleri, valisinin hep ortak akılda birleşmesinin yattığını, Afyon’un menfaatinde birleşilmesi gerektiğini anlattı.

"ARA ELEMANI BİZ YETİŞTİRECEĞİZ"

Rifat Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki yıllarda il ve ilçelerdeki mesleki eğitimi oda ve borsaların üstleneceğini bunun alt yapısını hazırladıklarını kaydetti. Hisarcıklıoğlu, “ Bunu bizim oda ve borsalarımız yapacak. Önümüzdeki dönemde bizim üyelerimizin ihtiyaçlarını giderecek ara elemanı biz yetiştireceğiz. 4 yıl sonunda yenilikçilik merkezlerini kuruyoruz. Yenilikçiliğe yatkın gençleri bulup çıkaracağız. 365 oda ve borsam var. Bu dönemde benim için küçük büyük ayrımı yok. Hepimiz kardeşiz birliktelik olmazsak hiç bir şey olmaz. Türkiye’yi ziyaret ettiğimizde hizmet kalitesini arttırmak için hizmet binalarının kalitesinin arttırılması gerektiğini gördük. 233 oda ve borsa yeni hizmet binasına taşında. 132’side mevcut binalarını yeni modernize etti.” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak hizmet kapasitesini arttırmaya başlarken standartlarını da yükseltmeye başladıklarını ifade ederek 355 odanın İngilizce konuştuğunu, geçen yıl 400 milyar liralık hibe projeyle il ve ilçelerde hizmet verir hale geldiklerini dile getirdi.
Türkiye’nin İtalya ve Çin’in arasında ki sanayi devi haline geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi; “En fazla sanayi ihracatı en fazla çeşidi satacağız . Uluslararası yatırımcılar Türkiye’ye yatırım yapmak için sıraya girecek. Geçen yıl 150 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Bu krizde 5 milyon kişi yeni işe başladı. AB’de 6 milyon kişi işini kaybetti. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında illerde eğitime ağırlık veriyoruz. Bu kapsamda bütün illerde okul yatırımları yapılmaya başlandı. Gümrük kapıları modernize edildi. Üyelerimizden yılda aldığımız payı 5 misli olarak geri veriyoruz. Gümrük kapılarında yıllık ihracat yapan firmaların bekleme süresinin yarı yarıya düşmesinden sonra, 410 milyon lira yıllık olarak ihracat yapan sektörün cebine giriyor. 19 şehirde danışmanlık hizmetleri kurduk. Yurtdışına açılmalarına kadar eğitimine kadar yapılır hale geldi. Yurt dışına TOBB’un sözü geçer hale geldi. “
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER