ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 16:56

Afyonkarahisar'da organik buğday yetiştiriciliğine start verildi


Afyonkarahisar’da organik buğday yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi amacıyla ilk ekim yapıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 5262 sayılı Organik Tarım Kanunu kapsamında yürütülen 'Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ çerçevesinde ilk uygulama Anıtkaya beldesinde başlatıldı.

    Bir üreticiye ait yaklaşık 30 dekar alanda makarnalık çeşit olan Kızıltan-91 buğday tohumluğu ziraat mühendislerinin nezaretinde ekilerek projeye start verildi. Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, proje kapsamında 30 dekarlık alanın kontrol sertifikasyonun yapılarak Organik Tarım Bilgi Sistemine (OTBİS) kaydının yapıldığını söyledi.

"2 KAT FAZLA PARA KAZANDIRIYOR"

    Organik tarım faaliyetlerini değerlendiren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Arap, dünyada tarım alanlarının yüzde 0,9’unda, ülkemizin toplam tarım alanlarının da yüzde 2,2’sinde organik tarım yapıldığını belirtti. Arap, “İlimizde ise toplam tarım alanlarının yüzde 0,03’ünde 550 üretici ve bin 750 hektar alanda 75 değişik tür üründe organik tarımsal faaliyette bulunmaktadır. Yapılan bu organik tarımsal faaliyetlere karşılık olarak üreticilere bu güne kadar ilimizde (2005-2011 yılları arasında) 191 bin 326 liralık ilave destekleme ödemesi yapılmıştır.” dedi.

    Bütün bu çalışmaların hedefinin yanlış uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmak, sentetik ilaç, kimyasal gübre kullanmadan, kontrollü ve sertifikalı, insana ve çevreye dost, yasal dayanağı olan alternatif üretim sistemi olan organik tarımın yaygınlaştırılması olduğunu dile getirdi. Arap, tüketicilerin güvenilir, sağlıklı ürünler ile beslenmelerini sağlamanın yanında çiftçilerin de bu duruma paralel olarak yetiştiricilik sırasında kimyasallara maruz kalmaması, toprağın ve çevrenin korunması, organik tarımla tanışıp kabullenmesi ürünü sertifikalandırarak katma değer sağlamasının hedeflendiğini anlattı.

    Arap, “Kültürel ve ekonomik olarak önemli bir girdi sağlaması hedeflenmektedir. Zira organik ürünler normal ürünlere göre en az 2 katı fiyata satılmaktadır. Bu ise çiftçilerimize önemli bir girdi sağlamaktadır.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER