ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 13:10

Afyonkarahisar’da koyun meselesi çözüldü


 Afyonkarahisar’da iki yıldır tartışma konusu olan koyun meselesi nihayet çözüldü. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün ‘Dağlıç Irkı Koyunlarının Halk Elinde Islahı Projesi’ kapsamında beslenmesi için Konya'ya gönderilen 100 koyun 50 yavrusuyla birlikte geri getirildi.

Afyonkarahisar İl Genel Meclisi'nde 'koyunların neden geri getirilmediği ve paranın sokağa atıldığı' yönünde çıkan tartışmalar son buldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, kendisinden önceki dönemde alınan Dağlıç ırkı koyunların Konya’dan geri getirilmesi konusundan yoğun çaba harcadıklarını söyledi. Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Kocatepe Hayvancılık Araştırma Merkezi’nde(KÜHAM) ıslah çalışmaları yapılmak üzere İl Özel İdaresi bütçesinden 100 adet Dağlıç ırkı koyun alındığını ifade eden Arap, bir süre sonra barınma ve beslenme problemleri nedeniyle Konya’ya gönderildiklerini belirtti. İl Genel Meclisi'nde katıldığı bir toplantıda koyunları geri getirmek için söz verdiğini belirten Arap, "Bakanlıkla yaptığımız yoğun görüşmeler ve girişimlerimiz sonrasında koyunların geri gönderilmesi kararı çıktı. Koyunlarımızı yavrularıyla birlikte 150 adet olarak geri aldık. Ancak, bazı hayvanlarımızda henüz yavrulamadı." dedi.

Hüseyin Arap, Afyonkarahisar Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğiyle bir protokol imzaladıklarını, Dağlıç ırkı koyunlar için bin hayvanlık bir üreme çiftliği kurduklarını belirti. Dağlıç ırkının et ve süt verimi açısından bölgeye en uygun ırklardan birisi olduğunu belirtildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER