ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 13:17

Afyonkarahisar'da 11 mahallede şehir dönüşümü hazırlıkları başladı

Afyonkarahisarda 11 mahallede şehir dönüşümü hazırlıkları başladı


Afyonkarahar’da 2 bine yakın riskli konutun bulunduğu 11 mahallede, şehir dönüşümü hazırlıkları başladı. 35 yıllık riskli yapıların yıkılarak yenilerinin inşa edileceği uygulama kapsamında ihaleye çıkılacak.

Afyonkarahisar Belediyesi’nin Mısri Camisi etrafındaki bütün mahallelerin dönüşüme tâbi tutulmasıyla ilgili hazırladığı dosya, Bakanlar Kurulu'ndan geçerek Resmî Gazete'de yayımlandı. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, cami etrafında 170 bin, Örenbağ'da 250 bin metrekare alanın dönüşüme tâbi tutulacağını söyledi. Yakın zamanda planlama yaparak ihaleye çıkacaklarını kaydetti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vahit Okumuşer de kanun kapsamında konutunu yıktıran vatandaşlara, anlaşmalı bankalardan kredi indirimi ve kira desteği sağlandığı bilgisini verdi. Belediye tarafından ilk etapta İmaret Camisi arkasıyla Mısri Camisi'nin bulunduğu iki bölgenin şehir dönüşümü alanı ilan edildiğine dikkat çeken Okumuşer, Afyonkarahisar’da lisanslı üç yapı denetim firması bulunduğunu belirtti: "Vatandaşlarımız, öncelikle lisanlı yapı denetim şirketlerine riskli bina testi yaptıracak. Tespit sonucu riskli olması durumunda riskli yapı, alanın riskli olması durumunda riskli alan değerlendirmesi yapılmaktadır. Daha sonra yıkım için 60 gün süre verilmektedir." dedi. Müteahhit firmaların taahhüt ettiği dönemde inşaatı bitirmek ve hak sahiplerine teslim etmekle yükümlü olduğunu hatırlatan İl Müdürü Okumuşer, yapım işlerinin zamanında ve eksiksiz tamamlanması için iş bitirme garantisi ve taahhüt alındığını dile getirdi.

Bu arada şehir dönüşümü kapsamında Afyonkarsahisar’da faaliyet gösteren müteahhitler de riskli yapı sahipleriyle anlaşmaya başladı. Bu kapsamda Özçelik İnşaat, ikinci yıkımını yaptı. Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Özçelik, Adnan Menderes Bulvarı'ndaki eski polis evlerini yıkarak yeni projeye başladıklarını söyledi. Özçelik, kanun kapsamında konut sahiplerine birtakım destekler verildiğini kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER