ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 13:49

Afyon’da minibüsler otobüse çevriliyor

Afyonda minibüsler otobüse çevriliyor


Afyonkarahisar Belediyesi, kent merkezinde 330 minibüsün birleşerek halk otobüsüne çevrilmesi konusunda çalışma başlattı.

Belediye Meclis Üyesi ve Trafik Komisyonu Başkanı Emin Birliktir, birleşme sonrasında kurulacak şirketin taslak metnini minibüsçü esnafıyla paylaştıklarını söyledi. Ulaşımda minibüslerle, Turex firması otobüsleri arasında yaşanan çekişmenin şehir içi trafiğe ve vatandaşlara olumsuz yansıdığını belirten Birliktir, minibüslerin otobüsleştiği illerden örnekler verilerek birleşmenin avantajlarına dikkat çekti.

Birliktir, yaşanan çekişmenin sonunda 2009 yılında motorinin litre fiyatının 2,80 lirayken, taşıma ücretinin 70 kuruş, 2013 yılında ise motorinin fiyatının 4,40 lira olmasına rağmen taşıma ücretlerinin bir lira olduğu vurgulayarak bu durumun esnafa zarar verdiğini dile getirdi.

Emin Birliktir, taslağın minibüs esnafının durumu göz önünde bulundurularak hazırlandığını belirterek, birleşmeye 32 minibüsçünün katılmak istemediğini hatırlattı. Diğer minibüsçülerin katılımıyla bir şirket kurulacağını ifade eden Birliktir, "Belediyenin hazırladığı taslağa göre 3 minibüs bir otobüse denk gelecek. Şu anda şehiriçi ulaşımda Turex firmasının 100 otobüsü bulunuyor. Buna 120 otobüs daha eklenmesiyle Afyonkarahisar’da 220 otobüs ulaşımda hizmet vermiş olacak." dedi.

Birliktir, Turex’ in 2017 yılında 100 otobüs hissesinin de minibüsçülere devredileceğini kaydederek, minibüsçülerin taslağı inceleyerek fikir, görüş, öneri ve değişiklik taleplerini iletmelerini istediklerini belirtti. Birliktir, durak başkanlarının yapacağı toplantıların ardından 15 Şubat’ta birleşmeyle ilgili karar toplantısının yapılacağını kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER