ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 12:58

Afyon otogarında 'Panorama Kocatepe 1922' açıldı

Afyon otogarında Panorama Kocatepe 1922 açıldı


Türkiye’nin ilk özel otogarı olan Afyonkarahisar Terminal A.Ş’ye (AFTAŞ) Kurtuluş Savaşı’nın anlatıldığı ‘Panorama Kocatepe 1922’ yapıldı. Panorama'da, Anıtkabir'de bulunan ‘Büyük Taarruz Panoraması’nın, yüksek çözünürlükle ve büyük ölçülerde çekilen fotoğrafları sergileniyor.

Açılış törenine Vali Yardımcısı Akgün Corav, milletvekilleri Halil Ürün ve Ahmet Toptaş, Garnizon Komutanı Tuğg. Gökhan İsmet Gülmez, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, ünlü tiyatro ve seslendirme sanatçısı Cahit Şaher ve Bayan Şaher, AFTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kadri Altınkaya ve yönetim kurulu üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Kur’an-ı Kerim okunması ve dualarla başlayan törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması sonrasında açılış konuşmaları yapıldı.

Vali Yardımcısı Akgün Corav, böyle bir günde büyük zaferi hatırlatan bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ettiğini ifade ederek, "Tabi Afyonkarahisarımızın en büyük değeri Kurtuluş Savaşı'nın kazanıldığı kutsal topraklarıdır. Bu önemli değeri Türkiye’ye ve hatta yurt dışına tanıtmamız gerekiyor. Bizler bu büyük zaferi her yıl 25-30 Ağustos günleri kutluyoruz. Zaman zaman da bu kutlamaları daha güzel nasıl yaparız ve insanların katılımını nasıl artırabiliriz diye toplantılar yapıyoruz. İşte tüm ülkemize bu değeri sunmak ve kurtuluş savaşımızı hatırlatmak üzere yapılan bu çalışma ilimiz ve ülkemiz açısından çok önemlidir.” dedi.

Afyonkarahisar’a atanana kadar Kocatepe’ye hiç çıkmadığını belirten Corav, Kocatepe’yi tanıtmak, Kurtuluş Savaşı değerini halka yansıtmak ve hatırlatmak adına bu mekanın çok katkı sağlayacağına inandığını anlattı. Corav, “Panorama Kocatepe 1922 ile burası Cumhuriyet'in kazanıldığı ve kurulduğu topraklardır. Burası Kurtuluş zaferinde şehit düşen kişilerin yattığı kutsal topraklardır diyeceğiz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sis, ışık, ses ve lazer kullanılarak yapılan Kurtuluş Savaşı canlandırması tüm izleyenlerin beğenisini kazandı. Plaket takdiminin ardından salondakilere arpa ekmeği, bulgur çorbası ile üzüm hoşafı ikram edildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER