ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 16:26

"Afşin-Elbistan’da acilen ölçüm yapılmalı"


Greenpeace Akdeniz, Pazar günü Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin ikinci ünitesi Brüden trafolarında çıkan yangın sonrasında Termik Santral’de acilen ölçüm yapılması gerektiğini bildirdi. Santralde çıkan yangın, Greenpeace’in de gündemi oldu. Greenpeace yaptığı açıklamada, bölgedeki kirliliğin acilen ölçülmesi gerektiğini kaydetti.

    Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “18 Şubat 2013, İstanbul Afşin-Elbistan B Termik Santrali'nin ikinci ünitesi Brüden trafolarında yangın çıktı. Santralin 2’nci ünitesinde Brüden hattının 61’inci metresinde yakılmak üzere hazırlanan kömürler, saat 10.00 sıralarında kontrol dışı tutuştu. Tonlarca kömür, dakikalar içinde yanmaya başlayınca, ortaya çıkan zehirli gazlar ve yoğun duman nedeniyle santral çalışanları bölgeyi terk ettiler.” bilgisini verdi.

    Aksoğan, “Kömürün yakılması ile yüksek miktarlarda kükürt dioksit (SO2), azot oksitler (NOx), karbon monoksit (CO), Ozon (O3), hidrokarbonlar ve partikül maddeler (PM) açığa çıkar. Afşin Elbistan'da dün meydana gelen yangında tonlarca kömürün yanması, bu gazların kontrolsüzce yayılmasına neden oldu. Baca gazı kükürt arıtma sistemi olmayan Afşin- Elbistan A Termik Santrali yıllardır bölgeye radyoaktif ve kimyasal zehirli gazlar ve partikül madde salarak halk sağlığını tehdit ediyordu. Bunun üzerine B santralinde yaşanan yangın da eklendiğinde risk daha da artmış oluyor. Şimdi santral belirsiz bir süre üretime ara verecek. Fosil yakıtların hepsi yangında ya da başka kazalarda çok büyük hasara yol açma ve enerji güvenliğini tehlikeye sokma potansiyeline sahip enerji üretim biçimleri. Böylesine ciddi bir kazanın can kaybı olmadan atlatılması teselli verici olsa da, önleyici tedbirlerin alınmamış olması ilerisi için korkutucu. Şimdi yapılması gereken, bölgede oluşan kirliliğin acilen ölçülmesi ve gerekli araştırmaların yapılması. Afşin-Elbistan için planlanan 8000 mw kapasiteli yeni kömür santrali projesi yerine Türkiye hükümeti acilen yüksek rüzgar ve güneş potansiyeline sahip bölgelere bu yenilenebilir enerji kaynakları için teşvik vermeli.” ifadesini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER