ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 10:54

Afrikalı iş kadınlarından İzmir’e açık EXPO desteği

Afrikalı iş kadınlarından İzmire açık EXPO desteği


İzmir Ticaret Odası (İZTO) İş Kadınları Konseyi'nin davetlisi olarak gelen 13 Afrika ülkesinden iş kadınları, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Halk Dansları Kulübü ile birlikte zeybek oynadı, şehrin EXPO 2020 adaylığına tam destek verdi. Üniversiteyi gezen Benin, Burkina Faso, Cezayir, Demokratik Kongo, Gambiya, Gine Bissau, Kenya, Moritanya, Nijerya, Raunda, Seyşeller, Uganda ve Nijerli iş kadınları, EXPO bursuyla okuyan öğrencilerle de görüştü.

İş kadınlarına ev sahipliği yapan İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, beraber zeybek oynadı ve ipek şal hediye etti. İzmir Konağı’ndaki etkinlikte Moritanya BIE Üyesi Abidine Sidi’nin eşi Me Baich Sidi, Başkan Demirtaş ve İZTO İş Kadınları Konseyi Başkanı Asuman Nardalı Tokuş’a yerel kıyafetler sundu. EXPO bursuyla İEÜ’de öğrenim gören Demokratik Kongolu Melissa Katanda, mahalli şarkılar söyledi ve dans etti. Etkinliğin ardından iş kadınları, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu rehberliğinde üniversiteyi gezdi.

Demirtaş, yaptığı açıklamada Afrika’nın EXPO’nun kilit kıtası olduğunu belirterek, “Afrika’nın oylarını alabilen aday, bu seçimi de kazanır. Hedefimiz, blok olarak bu oyları almak. Afrika ile çok yakından ilişkilerimiz var. EXPO burslu öğrencilerimiz var, hattâ mezun bile verdik. Sonunda, ‘Ah biraz daha çalışsaydık’ dememek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Brüksel’e, oradan da Paris’e gidiyorum. Ayın 27’sine kadar hızlı bir tempoda devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER