ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 12:36

Afrika’dan gelip Bitlislilerin bayram sevincine ortak oldular


Kurban Bayramı vesilesiyle Bitlis Sanayici İş Adamları Derneği'nin (BİSİAD) misafiri olarak Afrika ülkelerinden Bitlis’e gelen öğrenciler bayram coşkusunu Bitlisli kardeşleriyle yaşadı.

Tüm dünya Gine, Papua Ginesi, Filipinler, Etiyopya, Libya, Fas ve Somali gibi fakir ülkelere yardım götürürken, bu ülkelerde yaşayan öğrenciler ise Bitlis’e sevgilerini getirdi. Sabahın erken saatlerinde Bitlisliler ile saf tutan Afrikalı öğrenciler hem burada hem bayram namazlarını kıldı hem de bayramlaştı. Bayram namazının ardından ilde bulunan mezarlık ve türbeleri ziyaret eden Afrikalı öğrenciler dua etti. Afrikalı öğrenciler türbe ziyaretleri sırasında yolda karşılaştıkları Bitlislilerin bayramını kutladı, Bitlisliler de Afrikalı öğrencilerin hem bayramını kutladı hem de kolonya ve şeker ikramında bulundu.

Bitlis’e Etiyopya’dan geldiğini belirten İmaj İsmail, Bitlis’i ve Bitlislileri çok sevdiğini söyledi. Mübarek Kurban Bayramı'nı Bitlisli kardeşleriyle geçirmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren İmaj İsmail, “Biz Bitlis’i ve Bitlislileri çok sevdik. Bitlisli kardeşlerimizin bayramını kutladık, onlar da bizim hem bayramımızı kutladı hem de bize şeker ikramında bulundular. İnşallah nasip olursa bir daha Bitlis’e gelmek istiyorum.” diye konuştu.
Somali’den gelen Ahmed Hasan ise Bitlislilerin çok sıcakkanlı olduğunu ve Bitlis’te çok sayıda zatın yattığını gördüğünü anlattı.

Gine’den gelen Mahmudu Balde, “Türbeleri gezdik. Hem dua ettik hem dua istedik. Bitlis gerçekten çok güzel bir yer, biz de bu güzel ve anlamlı günde bu güzel şehre geldik ve kardeşlerimizle bayramlaştık. Bizleri son derece misafirperverlikle karşıladılar. Bizleri kardeşlerinden ayırt etmediler.” diye konuştu.

Fas’tan gelerek Bitlis’teki kardeşleriyle gönül köprüsü kuran Sufyan Ebdul da “Biz Bitlis’e geldik. Bitlis’i gezdik. Bitlisli kardeşlerimizi de ülkelerimize bekliyoruz.” diye belirtti.

BİSİAD Başkanı Ayetullah Şimşek, Afrika ülkelerinden gelen öğrencileri 3 gün boyunca Bitlis’te misafir edeceklerini söyledi. Bayramı Bitlis’te geçiren Afrikalı öğrencilerle birlikte türbe ziyaretinde bulunduklarını aktaran Şimşek, yarın ise öğrencilerle birlikte kurban dağıtımı yapacaklarını sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER