ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 12:01

Afrika çöllerini Türkiye ağaçlandırıyor

Afrika çöllerini Türkiye ağaçlandırıyor


 Türkiye, Az Gelişmiş Ülkeler 2011-2020 Eylem Planı çerçevesinde Nijer'de ağaçlandırma yapıyor.
    
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye, 9-13 Mayıs 2011 tarihlerinde ev sahipliği yaptığı Dördüncü En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'nda kabul edilen ''En Az Gelişmiş Ülkeler 2011-2020 Eylem Planı'nı uygulamaya koydu.
    
En Az Gelişmiş Ülkelere yönelik ekonomik ve teknik işbirliği paketi konulu başbakanlık genelgesi doğrultusunda ''Afrika'da Bulunan En Az Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülkelerin Çölleşme Arazi Bozulması ve Kuraklıkla Mücadele (ÇABUK) Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi'' TİKA'ya sunuldu.
    
Projenin ilk ayağı Nijer olarak belirlendi ve bu doğrultuda çalışmalar başlatıldı.
    
ÇABUK Projesi kapsamında Nijer'de yapılabilecek çalışmaları gözden geçirmek amacıyla Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü (ÇEM) ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM) yetkililerinden oluşan bir heyet 22-27 Nisan 2012 tarihleri arasında Nijer'de görüşme ve incelemelerde bulundu. Teknik seyahatin ardından 100 dekarlık sahada bütçesi 115 bin dolar olan 'Türk-Nijer Dostluk Ormanı Projesi' hazırlandı ve TİKA'ya sunuldu.
     Şehir ormanı olarak planlanan 20 dekarlık sahada ise güneş enerjisi ile çalışacak bir su kuyusu, 10 ton kapasiteli su deposu, 3 çeşme, 5 kamelya, 25 oturak ve 1 de mini futbol sahası bulunuyor.
     Dostluk ormanının 80 dekarlık kısmında ise yörenin doğal türleri olan tespih ağacı, okaliptüs, akasya fidanları kullanıldı ve yaklaşık 6 bin fidan dikildi.
     Bölgeye giden Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan bir heyet 100 dekarlık dostluk ormanını 3 Ağustos 2012'de resmi bir törenle hizmete açtı. Törene Nijer Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakanı, çok sayıda bakan, yabancı misyon ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı anımsatıldı. Maliyeti Türkiye tarafından karşılanan, en iyi tarımcı, en iyi fidan üreticisi, en iyi peyzajcı ödülleri başta olmak üzere toplam 5 büyük ödül verildi.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 8 Ocak'ta Nijer'i ziyaret edeceği belirtilen açıklamada, Türkiye-Nijer Dostluk Ormanı'na fidan dikerek, su kuyularının açılışını gerçekleştireceği duyuruldu.
     Başbakan Erdoğan'ın dikeceği fidanların Türkiye'den Türk Hava Yolları uçaklarıyla gönderileceği kaydedildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER