ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 17:22

Afganlara 3. dönem eğitim başladı

Afganlara 3. dönem eğitim başladı


Afgan polis adayları Sivas’ta eğitime başladı. Afgan polislere 2 dönem eğitim veren Polis Meslek Yüksekokulu’nda 3. dönem başlarken, 497 polis, 6 aylık eğitimlerinin ardından Afganistan’da göreve başlayacak.

Türkiye-Afganistan- NATO tarafından hayata geçirilen ve Japonya’nın da katkı sunduğu proje, 2014 yılında NATO, ABD ve Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün çekilmesinin ardından Afganistan’ın güvenliğinin sağlanmasında görev alacak polislerin yetiştirilmesini amaçlıyor. Eğitimin başlaması dolayısıyla Sivas Polis Meslek Yüksekokulu’nda (PMYO) tören düzenlendi. Saygı duruşu ve iki ülkenin milli marşlarının söylenmesinin ardından konuşan okul müdürü Celal Bodur, eğitimlerin uzman görevliler tarafından verildiğini söyledi.

Kabil NATO Eğitim Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tümgeneral Sonny Hurtado, yıllarca birçok ülkede polis eğitim programlarını gezdiğini belirterek, “Sivas en iyilerinden bir tanesi. Türkiye, Afganistan ile ilişkilerde çok kıymetli ve çaba gösteren bir ortak oldu. Profesyonel Afgan polislerin eğitilmesinde kritik bir rol oynamıştır.” dedi.

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’ndan Akio Saito, Japonya’nın, NATO ve Türkiye’nin yeniden yapılanan Afganistan’da barış için koşulsuz çaba göstererek katkıda bulunduğunu belirterek, ülkesinin Afgan polislerine 3 ay süreyle judo eğitimi vereceğini söyledi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı’ndan Tuğgeneral Sielap Mashooq Ahmad ise Afganistan’ın güvenliği için ABD, NATO ve Türkiye’nin sıkı çalıştığını belirterek, Türkiye’nin her zaman kadim dostları olduğuna işaret etti. Polis adaylarına hitap eden Ahmad, buradaki eğitimi çok iyi değerlendirmelerini isteyerek,
Afgan polislerin ülkenin güvenliğini sağlamak için çalışacaklarını kaydetti. Ahmad, NATO ve Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün 2014’te Afganistan’dan çekilmesiyle birlikte Sivas’ta eğitim alan polis adaylarının Afganistan’ın güvenliğini sağlama konusunda önemli bir vazife üstleneceklerinin altını çizdi.

Vali Zübeyir Kemelek de Afgan polis adaylarının 3. dönem eğitimlerinin başladığını belirterek, 4 ayı temel polislik eğitimi, son 2 ayı ise suç soruşturmaları başlığı altında 6 aylık bir eğitimden geçeceklerini dile getirdi. Sivas PMYO’da 497 Afgan polis adayının eğitileceği 3. dönemde, Emniyet Genel Müdürlüğü eğiticileri ile 12 Afgan, 6 Japon ve 40 tercüman görev alacak.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER