ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 12:08

Afganistan'daki saldırı


Afganistan'ın Kunar kentinde Taliban'ın dünkü saldırısında hayatını kaybeden 21 Afgan askerinin cenazeleri başkent Kabil'de düzenlenen askeri törenle ailelerine teslim edildi.
Kabil'in Sardah Mohammad Davuthan Askeri Hastanesi'nde düzenlenen törende Afganistan Savunma Bakanı Bismillah Muhammedi, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimi için yarışacak adaylar ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.
Afganistan Savunma Bakanı Muhammedi, törende yaptığı konuşmada, dün Kunar kentinin Gaze Abad ilçesinde Afgan askerine düzenlenen saldırının Afganistan'ın dışında belli bir ülkenin istihbaratı tarafından planladığını savundu ancak herhangi bir ülke ismi dile getirmedi.
Taliban tarafından Afgan askeri üssüne düzenlenen saldırının çok büyük olduğunu ifade eden Muammedi, "Bu ilk ya da son saldırı olmayacak. Geçen 10 yılda çok sayıda askerimiz Taliban'ın yabancı ülkelerin isteği ile düzenlediği saldırılarda şehit oldu. Yabancı istihbarat, güvenlik güçlerimizi zayıf göstermek için bu saldırıları planlıyor ancak askerimiz tüm sorunlara rağmen ülkesini savunabiliyor ve halkımız da buna inanıyor" dedi.
Saldırıyı şiddetli kelimelerle kınayan Afgan Savunma Bakanı, ölen askerlerin intikamını alacaklarını vurguladı.
Taliban saldırısında ölen askerlerin yakınları da törende konuşma yaptı. Oğlunu kaybeden Abdul Metin, "Başka bir oğlumu daha Afgan ordusuna göndereceğim, Afgan hükümetinden de hiçbir yardım istemiyorum. Bu bizim ülkemiz ve bu ülkeye hizmet etmek vazifemizdir" dedi.
Oğlunu kaybeden ve tören sırasında baygınlık geçiren İmam Hüseyn ise Afgan güvenlik güçleri tarafından ele geçirilen militanların serbest bırakılmamasını ve idam edilmesini istedi.
Kunar kentinin Gaze Abad ilçesinde yüzlerce Afgan ve yabancı militanın Afgan askeri üssüne üç taraftan ağır silahlarla düzenlediği saldırıda 21 Afgan askeri hayatını kaybetmişti. Yaklaşık dört saat süren saldırıda üç asker yaralanmış, sekiz asker de çatışma sırasında kaybolmuştu.
Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, saldırıyı kınayarak, önceden planlanan Sri Lanka ziyaretini iptal etmişti.
Saldırıyı Taliban üstlendi. Taliban Sözcüsü Zabiullah Mujahed, Kunar kentindeki çatışmada 35 Afgan askerinin öldürüldüğünü iddia etti, altı askerin esir alındığını söyledi. Sözcü, iki Taliban üyesinin öldüğünü, ikisini de yaralandığını belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER