ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ocak 2014 Cumartesi 13:26

Afganistan'daki intihar saldırısı


Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir lokanta önünde düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısı 21'e yükseldi.
Kabil emniyetinden Haşmet Stanakzay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 Taliban intihar komandosunun dün gece düzenlediği intihar saldırısında 21 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.
Ölenlerden 13'ünün yabancı olduğunu, aralarında Kanadalı, Rus ve Lübnan vatandaşlarının bulunduğunu ifade eden Stanakzay, saldırıda 8 Afgan vatandaşının yaşamını yitirdiğini, yaralanan 2 Afgan'ın hastaneye kaldırıldığını bildirdi.
Stanakzay, önce Lübnan lokantasının önünde bir intihar komandosunun üzerindeki patlayıcılarını havaya uçurduğu, daha sonra 2 militanın lokantaya girdiğini, 2 saat süren silahlı çatışmada güvenlik güçleri tarafından öldürüldüklerini belirtti.
Taliban'ın sözcüsü Zebihullah Mücahid de yaptığı açıklamada, saldırının, Taliban ''fedaileri'' tarafından düzenlendiğini, hedefin, lokantadaki diplomatlar ve yabancı çalışanlar olduğunu söyledi.
Mücahid, saldırıda Almanlar dahil olmak üzere üst düzey yabancı yetkililerin öldüğünü ve yaralandığını iddia etti.
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Kabil'deki intihar saldırısında IMF'nin Afganistan'daki temsilcisinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.
BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada da Genel Sekreter Ban Ki-mun'un, 4 BM personelinin hayatını kaybettiği saldırıyı en şiddetli biçimde kınadığı belirtilmişti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER