ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 15:58

Afganistan'da kadına yönelik şiddet tartışmaları


Afganistan Parlamentosu'nun Ceza Muhakemesi Kanunu taslağını onaylaması, ülkede kadına yönelik şiddet olaylarının artacağı endişesine yol açtı.

Kadın hakları savunucuları, birkaç hafta önce onaylanan kanun taslağının Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai tarafından imzalanması durumunda, kadına yönelik şiddetin artmasından ve şiddet uygulayanların takip edilmemesinden endişe ediyor.

Aktivistler, Karzai'nin kanuna imza atmamasını ve değiştirilmek üzere tekrar parlamentoya göndermesini talep ediyor.
Yeni kanuna göre, evlerinde eşleri veya başka aile fertleri tarafından şiddete maruz kalan kadınlar, aile üyelerini ve akrabalarını tanık olarak mahkemeye getiremeyecek.

-"Kadına şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak dolaşacak"-

Afgan milletvekili Favziye Kofi, konuya ilişkin AA'ya yaptığı açıklamada, Ceza Muhakemesi Kanunu taslağının parlamentonun iki kanadı tarafından onaylanmasının, parlamentoda kadın haklarını destekleyenlerin azınlıkta olduğunu gösterdiğini belirterek, kanunun kadına yönelik şiddetin artmasına sebep olacağını söyledi.
Parlamento tarafından onaylanan kanunun Cumhurbaşkanı Karzai'ye gönderileceğini ifade eden Kofi, "Şiddete maruz kalan kadının halinden sadece aile fertleri ve akrabaları haberdar olabiliyor. Bunlar da tanık olarak mahkemeye gelemiyorsa, o zaman şiddete maruz kalan kadının haklarını kimse savunamaz, bu de şiddetin artmasına sebep olur" dedi.

Afgan Kadınlar Derneği Üyesi Hümeyra Sakib de parlamento tarafından onaylanan kanunun geçerli olmaması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini ve mitingler düzenleyeceklerini belirtti.
Sakib, "Cumhurbaşkanı Karzai'den bu kanun taslağını imzalamamasını istiyoruz. İmzalarsa, kadına şiddet uygulayanlar elini kolunu sallayarak dolaşacak" diye konuştu.

Ceza Muhakemesi Kanunu, Cumhurbaşkanı Karzai tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de Afgan Lider Karzai'den Ceza Muhakemesi Kanunu'nu geri çevirmesini istemiş, kanunun geçerli olması halinde, Afganistan'da son 13 yılda kadın hakları konusunda elde edilen gelişmelerin boşa gideceğini vurgulamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER