ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 12:12

Afganistan-da kar yağışı hayatı felç etti


 Afganistan-da üç gündür devam eden yoğun kar yağışı, ülke genelinde hayatı olumsuz etkiliyor. Özellikle Hindikuş ve Pamir dağları eteklerindeki birçok köy yolu ulaşıma kapanırken, ülkenin kuzeyi ile başkent Kabil-i birbirine bağlayan tek geçit noktası olan Saleng Tüneli de trafiğe kapandı.
    
Yetkililer, üç gündür devam eden kar yağışı nedeniyle çığ düşmesi olasılığının bulunduğunu ve seyahat etmek isteyen vatandaşların da yolda kalmaları halinde kendilerine yardım edilemeyeceğini ifade ediyor.
    
Bölgede kar temizleme çalışmaları devam ederken yoğun kar yağışının en az iki gün daha devam etmesinin beklendiği belirtiliyor. Saleng-in güneyinde ise kar kalınlığı yer yer 1 metreyi buluyor.
    
Türk işadamları da bekliyor
    
     Öte yandan yoğun kar yağışından dolayı kapanan Saleng Geçidi, başkent Kabil ve güneyde faaliyette bulunan Türk işadamlarını da mağdur etmiş durumda. Güvenlik nedeniyle İran-Herat güzergâhını kullanmak yerine lojistik ihtiyaçlarını Türkmenistan hattını kullanarak sağlayan inşaat ve ticaret firmalarının tırları günlerdir Saleng Tüneli girişinde bekliyor.
    
Anadolu Ajansı'na konuşan bazı Türk şirketlerinin yetkilileri, kamyonların tünelden geçmesine en az bir hafta daha izin verilmeyeceğini, kendilerinin de kar yağışı ve soğuk havadan dolayı işe bir hafta süre ile ara verdiklerini dile getirdi.
    
Afganistan'da 3 bin 400 metre yüksekliğindeki Saleng Geçidi-nde son olarak 2010 Şubat ayında çığ düşmesi sonucu 172 kişi hayatını kaybetmiş 400 kişi de yaralanmıştı. Olay, Hamid Karzai hükümetini eleştirilerin hedefi haline getirmişti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER