ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 14:39

Afgan polis adayları Sivas'ta


İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Afgan polis adaylarının eğitim gördüğü Sivas Polis Meslek Yüksekokulu'nun (PMYO), ortak çalışmanın çok başarılı bir uluslararası örneği olduğunu söyledi.
     Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Şahin ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Afgan polis adaylarının eğitim gördüğü Sivas PMYO'yu ziyaret etti.
     Ziyaretin ardından Afgan öğrencilerle bir araya gelen Şahin, burada yaptığı konuşmada, coğrafi olarak uzak Afganistan ve Türkiye'nin kültürel, inanç ve duygu olarak birbirinin aynısı iki ülke olduğunu belirtti.
     Konuk Cumhurbaşkanı Karzai'nin Pakistan, Afganistan ve Türkiye üçlü zirvesi için Türkiye'ye geldiğini anımsatan Şahin, ''Bundan bir ay önce 14 Kasım'da Kabil'de zatıalinizi Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ziyaret ettiğimde sizlere ziyaretinizin bir bölümüne Sivas ziyaretini de almanızı önermiştim. Hiç tereddüt etmeden bunu kabul ettiğiniz ve bugün icra ettiğiniz için teşekkür ederim'' dedi.
     İçişleri Bakanlığı olarak okulu bitirdikten sonra ilk olarak Afgan polis öğrencilerinin eğitimine açtıklarını, ilk mezunları verdiklerini ve ikinci dönem eğitimin sürdüğünü dile getiren Şahin, şöyle konuştu:
     ''Bu okulun adı artık Afgan polis okulu olarak bilindi. Sivas'ta duyuldu, Ankara'da da Türkiye'de Afgan polis okulu olarak anılıyor. Biz bundan memnunuz, iftihar ediyoruz. Eminim ki, zatıaliniz ve Afgan yönetimi, Afgan polis adayları da burada, bu okulda olmaktan, bu okulun Afgan polis okulu olarak anılmasından memnundur. Okuldaki eğitim faaliyeti, Türkiye'nin ev sahibiyle olduğu kadar NATO, Japon ve Afgan hükümetlerinin de katkıları ve katılımlarıyla gerçekleşmektedir. Burada ortak bir çalışmanın çok başarılı bir uluslararası örneğini görmekteyiz. Katkısı olan bütün ülkelere teşekkür etmek istiyorum.''
    
     -''Afgan öğrenciler bize emanet''-
    
     Okuldaki öğretmenlerin adeta tarih yazdığını ifade eden Şahin, ''Bu tarih, eğitim tarihine yazılan bir gerçek olduğu kadar, Türk-Afgan dostluğuna ve işbirliğine atılan bir imzadır. Burada fedakarca görev yapan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum'' diye konuştu.
     Şahin, Karzai'nin ziyaretinin kendilerini onurlandırdığını belirterek, ''Afgan öğrencilerimiz, Bakanlığımızın, Sivas halkının, Türk milletinin emanetindedir. Onlar bizim ilk günden ayrılış anlarına kadar değerli konuklarımızdır'' dedi.
     Polis Meslek Okulu'ndaki ziyarete, Jandarma Güvenlik Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Osman Eker ile Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar da katıldı.
     Ziyaretin ardından konuk Cumhurbaşkanı Karzai, Sivas'tan ayrıldı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER