ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 17:08

Afgan mülteciler 3 ayda Türkçe öğrendi


Ülkelerinden kaçarak Sivas’a gelen Afgan mülteciler, 3 aylık kursun ardından Türkçe öğrendi. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Anadolu Turizm Meslek Lisesi’nin birlikte düzenlediği kurs sonrası 60 Afgan kadın Türkçe öğrenerek belge almaya hak kazandı.

        Afgan bayanların Türkçe öğrenmeleri nedeniyle Halk Eğitim Merkezi’nde tören düzenledi. Kursiyerlerden Rababeh Gharbanzadeh, törende yaptığı açılış konuşmasında, çeşitli sebeplerin kendilerini vatanlarından uzaklaştırdığını belirtti. Sevdiklerinden ve vatanlarından ayrı kaldıklarını kaydeden Gharbanzadeh, bu ayrılığın çok zor olduğundan bahsetti.

        "KOMŞULARIMIZLA ARTIK KONUŞABİLİYORUZ"

        Yaklaşık bir yıldır Sivas’ta olduklarını, Sivas halkının kendilerine çok yardım ettiğini kaydeden Afgan kursiyer, şöyle devam etti: “Bizlere hep kucak açtı. Yardımlarını esirgemeyen sayın valimize ve Sivas halkına çok teşekkür ederiz. Bizim en çok Türkçe okumaya ve yazmaya ihtiyacımız vardı. Komşularımızla olan ilişkilerimizde, çarşı ve pazarda zorlanıyorduk. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bizlere kurs açtı. Kurs açılınca çok sevindik. Severek ve isteyerek bu kursa katıldık. Üç ay içerisinde okumayı ve yazmayı öğrendik. Şimdi kendimize daha çok güveniyoruz. Komşularımızla konuşabiliyoruz. Hastanede, çarşıda ve pazarda sıkıntı yaşamıyoruz.”

        Kurs öğretmeni Yücel Deveci ise Halk Eğitim Merkezi’nden Afgan mülteciler için bize görev verildiğinde hemen kabul ettiğini belirtti. Deveci, Tamamı kadınlar ve kızlardan oluşan kursiyerlerin ilk günlerde konuşmaktan çekindiğini aktardı.

        Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nihat Mazlum da bugüne kadar 380 kurs açtıklarını dile hatırlattı. Mazlum, “Bunlardan 30 tanesi okuma-yazma, diğerleri mesleki teknik ve genel kurslardan oluşmaktadır. Vatandaşların talepleri doğrultusunda bu tür kursları açmaya devam ediyoruz.” dedi.

        Vali Zübeyir Kemelek ise Afganistan’dan gelip burada mülteci statüsünde barınan 60 kişinin Türkçe okuma-yazma öğrendiklerini hep birlikte gördüklerine işaret ederek, “Mülteci olarak buraya gelen kardeşlerimizin üçüncü bir dünya ülkesine gitmesi için uzunca bir süre gerekiyor. Burada kaldıkları süre içinde Türkçeyi öğrenmeleri halinde buradaki hayatları daha da kolaylaşacak. Okumayı yazma en azından nereye giderse gitsin lazım olacak. Görüyorum ki zekiler, 60 bayan Türkçe okuma-yazmayı öğrenmişler. Kendilerini tebrik ediyorum bu seviyede Türkçe konuştukları için.” şeklinde konuştu.

        Konuşmaların ardından Türkçe öğrenen kursiyerlere belgeleri Vali Kemelek ve eşi Zehra Kemelek tarafından verildi. Türkçe öğrenen Afganlılara geçici kimlik belgesi de verileceği öğrenildi.

        Bu arada programın sunuculuğu da bir Afgan kursiyer üstlendi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER