ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 13:17

Afgan heyet, İslam Üniversitesi teklifi için geldi


 Afganistan Yükseköğretim Bakanı Obaiduullah Obasid, Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu'nu ziyaret ederek, İslam Üniversitesi kurucu başkanlığı teklifinde bulundu. Konuk heyet, Azizoğlu'nun İslam Üniversitesi kurucu başkanlığı ile Afganistan eğitimine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Ankara'daki IUC merkezinde gerçekleştiren görüşmede Afganistan eğitimi için Türkiye'nin de katkısıyla neler yapılabileceği konuşuldu. Afganistan’ın Kurtuluş Savaşı zamanında yaptıkları katkı ve desteği şükranla andıklarını belirten Azizoğlu, IUC olarak Afganistan üniversitelerini evrensel değerlere taşımak için tüm katkıları sunacaklarını ifade etti. İslam Üniversitesi kurucu başkanlık önerisini büyük bir memnuniyetle karşıladığını aktaran Azizoğlu, “Fizibilitelerin bitmesini bekliyoruz. Bu çalışma içinde olarak Afgan halkına da büyük katkı sağlama şansına sahip olacağız. Sayın bakanın bir akademisyen ve diplomat olması Afgan üniversiteleri için büyük bir şanstır.” dedi.

AFGANİSTAN EĞİTİM KALİTESİ

Yükseköğretim Bakanı Obaiduullah Obasid de Afganistan’da eğitimin kalitesini artırmanın yollarından birinin de IUC ile işbirliği yapmak olduğunu vurguladı. Obasid, ülkesindeki üniversiteleri, IUC üyesi yaparak eğitim kalitelerini artırabileceklerini dile getirdi. Afganistan hükümetinin eğitim faaliyetlerini de aktaran Obasid, “Türkiye’ye özellikle eğitim alanında yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür ederim. Afganistan’da 31 devlet üniversitesi ve 70 civarında özel üniversite var. 250 bin yüksek öğrenim öğrencimiz var. Kadınların eğitim görme oranı yüzde 25’e çıktı. Yurt dışı eğitim gören öğrenci 10 bin civarında bulunuyor. 5 bin civarında üniversitelerde hocamız var." açıklamasını yaptı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER