ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 12:39

'Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi' kuruldu


İçişleri Bakanlığı, bünyesinde 'Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi' kurdu. Afet ve acil durum yönetim merkezleri ile sivil savunmaya ilişkin hizmetlerin ülke düzeyinde etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli önlemlerin alınması ve olayların meydana gelmesinden önce hazırlık ve zarar azaltma, olay sırasında yapılacak müdahale ve olay sonrasında gerçekleştirilecek iyileştirme çalışmalarını yürüten kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması ve bu konularda politikaların üretilmesi ve uygulanması hedefleniyor.

Valilikler, mülki sınırlarında meydana gelen afet ve acil durumlar ile afet dışında kalan acil olaylar hakkında bu merkeze de bilgi verecek.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, bir genelge yayınlayarak afet ve acil durum hizmetlerine ilişkin bakanlığın sorumluluk alanına giren görevleri yürütmek ve 24 saat esasına göre çalışmak üzere Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi teşkil edildiğini bildirdi.

Bakanlığın sorumluluğunda bulunan afet ve acil durum faaliyetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesi için bakanlık birimleri arasındaki koordinasyon ile diğer bakanlık, kurum ve kuruluşlarla ilişkiler bu merkez tarafından sağlanacağının vurgulandığı genelgede, "Valilikler, mülki sınırlarında meydana gelen afet ve acil durumlar ile afet dışında kalan acil olaylar hakkında; bilgi verilmesi gereken diğer bakanlık, kurum ve kuruluşların yanı sıra Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi'ne de ivedi olarak bilgi vereceklerdir." denildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER