ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 11:55

Afet bölgesinde, AFAD'a akredite kuruluşlar çalışacak


AFAD tarafından hazırlanan ve sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan görüşmelerle son şeklini alacak işbirliği protokolunun çerçevesi belirlendi. Protokole göre, arama kurtarma ekibi oluşturan sivil toplum kuruluşları (STK), AFAD tarafından akredite edilmeden afet bölgesinde çalışamayacak.
     "Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) ile Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Arasında Yapılan Afet ve Acil Durum Hallerinde Matbu İşbirliği Protokolü" taslağı, Yardım Kuruluşları Platformu İstişare Toplantısı'nda yer alan katılımcı STK temsilcilerinin görüşleri alındıktan sonra son şeklini alarak, imzalanacak.
     AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, taraflar, ulusal veya uluslararası afet ve acil durum hallerinde işbirliği hususunda gerekli hassasiyeti, ilgili protokol çerçevesinde sağlayacak.
     Taraflar, birbirleriyle karşılıklı yardımlaşmayı sağlamak üzere ortak eğitim ve tatbikat çalışmaları düzenleyebilecek. Ulusal veya uluslararası afet ve acil durum hallerinde, acil kurtarma ve insani yardım çalışmaları için görevlendirilecek kişiler, insani yardım malzemelerini, araç-gereç listesini faksla, telefonla veya e-posta ile AFAD'a bildirecek.
    
     -"Bilgi verme yetkisi, illerde valilerde olacak"-
    
     Ulusal afet ve acil durum hallerinde taraflar, yaptıkları çalışmalar hariç olmak üzere, görevleriyle ilgili olmayan konularda, hiçbir şekilde basına bilgi vermeyecek.
     Basına ve kamuoyuna bilgi verme yetkisi, illerde Valilere, ulusal düzeyde ise AFAD Başkanlığına ait olacak. İhtiyaç halinde AFAD koordinasyonunda ortak basın toplantıları ve basın açıklamaları yapılabilecek.
     Ulusal veya uluslararası bir afet ve acil durum olduğunda, acil kurtarma ve insani yardım çalışmalarında görev alacak STK personelinin düzenlenecek kurslarla, arama ve kurtarma ilk yardım gibi konularda eğitimleri yapılacak. AFAD tarafından STK'lar nezdinde kurulacak arama kurtarma ekiplerine eğitim verilecek.
     Arama kurtarma ekibi oluşturan STK'lar, AFAD tarafından akredite edilmeden afet bölgesinde çalışamayacak.
     Sabit ya da mobil üniteler kurarak sağlık hizmeti verecek STK'lar, Sağlık Bakanlığı-AFAD tarafından oluşturulacak akreditasyon sistemine göre, sertifika almadan sağlık hizmeti sunamayacak, afet bölgesinde bu konuda çalışamayacak. Akredite edilen ya da protokolle işbirliği sağlanan STK'lar, AFAD tarafından Ulusal Afet Müdahale Planı kapsamında oluşturulan hizmet gruplarıyla çalışmak üzere, ilgili ana çözüm ortağı bakanlık ya da kuruluşa yönlendirilecek. Gerekli irtibat noktaları oluşturulacak.
     Ayrıca afet bölgelerinde yapılacak yardımlar, hizmet tekrarının önüne geçmek, yardımların asıl ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamak ve mükerrer yardım dağıtımını engellemek, iş gücü ve insan kaynağının afet ve acil durum hallerinde etkin kullanılmasını sağlamak amacıyla, aynı veri tabanı üzerinde ortak kayıt sistemi oluşturulacak.
     Afet bölgesinde geçici barınma alanları oluşturacak STK'lar, AFAD tarafından yayınlanan geçici barınma yerleri (çadır kent kurulum standartları, konteyner kent kurulum standartları) standartlarına uymayı taahhüt edecek.
    
     -Akreditasyon kurallarına uymayan STK'lar, afet bölgesine giremeyecek-
    
     Protokol hükümlerine aykırı hareket edilmesi durumunda ise ilgili protokol AFAD tarafından tek taraflı feshedilecek. Bu konuda AFAD'a herhangi bir yükümlülük veya sorumluluk atfedilemeyecek.
     Ayrıca akreditasyon kurallarına uyulmaması durumunda AFAD tarafından akreditasyon sertifikaları iptal edilecek, ilgilisine tebliğ edilecek ve afet bölgesinde hizmet vermesine izin verilmeyecek.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER