ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 12:48

AFAD’ın deprem tatbikatı Yunanları hayran bıraktı

AFADın deprem tatbikatı Yunanları hayran bıraktı


Samsun Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Alaçam ilçesinde bölgesel deprem tatbikatı düzenledi. Gece yapılan geniş çaplı tatbikatı seyreden Yunanistan Selanik Arama Kurtarma Birliği ekipleri, 45 dakikada enkaz altından üç yaralı çıkarmayı başaran AFAD ekiplerinin profesyonelliğine hayran kaydı. Sismik sensörler, arama kanalları, köpekli arama timleri, beton kırıcılar ve delicilerin kullanıldığı tatbikat, depremin soğuk yüzünü hissettirdi.

Etyemez köyü sahilinde yapılan tatbikata Samsun, Sinop ve Ordu AFAD ekipleri, Türk Telekom Arama Kurtarma Timi, Gençlik ve Spor Bakanlığı Arama Kurtarma Ekibi, Selanik Arama Kurtarma Birliği, Ulusal Müdahale Kurtarma Ekibi (UMKE) ile Samsun Offroad Kulübü katıldı. Senaryoya göre Samsun’da meydana gelen depremde Etyemez köyünde bina yıkıldığı, altında üç kişi kaldığı ihbarını alan ekipler, hızla olay yerine sevk edildi. Enkaz alanına gelen arama kurtarma ekipleri, önce köpekler sayesinde yaralıların bulunduğu alanı tespit etti. Sismik cihazlarla yerleri tam olarak belirlendikten sonra kırıcı ve delicilerle depremzedelere ulaşıldı. Devreye giren UMKE ekipleri de yaralılara ilk müdahaleyi yaptıktan sonra güvenli bir şekilde cankurtaranlara taşıdı.

Yaklaşık 45 dakika süren tatbikatta üç yaralıyı enkazdan çıkarmayı başaran AFAD ekipleri büyük takdir topladı. Tatbikattan sonra Cihan’a konuşan Selanik Arama Kurtarma Birliği Amiri Benakıs Miltadis, Samsun AFAD’ın çok büyük ve profesyonel bir kuruluş olduğunu söyledi. Miltadis, “Burada olmaktan gurur duyuyoruz. Afetlere müdahalede çok başarılılar. Profesyonel bir ekip. İnsanları bulmada, kurtarmada bütün imkanları operasyonel şekilde kullanabiliyorlar.” dedi. AFAD İl Müdürü Erkan Koparmal ise potansiyellerini görme ve afet yönetim sistemini pekiştirme adına başarılı bir iş çıkardıklarını kaydetti. Ekibin doğal afetlere karşı hazırlıklı olduğunun altını çizen Koparmal, “Milletimizin, ‘Afet olmaz, bize bir şey olmaz’ mantığını terketmesi lazım. Vatandaşlarımız da hazırlıklı olmalı. Depremin her an olabileceğini unutmamamız, acil durumlarda ne yapmamız gerektiğini bilmemiz lazım. Başbakanlık AFAD ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 2013’ü Afet Seferberliği Yılı ilan etti. Doğal afetlerde acil durum bilincini, çocuklarımızdan başlayarak ailemizde, okullarda ve işyerlerimizde canlı tutmalıyız." şeklinde konuştu.

Türkiye’de afetlerin sık sık yaşandığına dikkat çeken Yakakent Kaymakamı Ali Arkan da, “Arama kurtarma faaliyetlerinde en önemli şey, hız ve ekipmanlarla donanmış ekiplerin bilgisidir. Sivil ve resmî arama kurtarma ekipleri, acı olaylardan sonra afetlere karşı çok daha eğitimli şekilde hazırlanıyor. Bu tatbikat çok başarılı oldu, profesyonel bir performans sergilendi. Planlı ve sakindiler. İşin ehli onlar olduğu için afet anında veya sonrasında arama kurtarma faaliyetlerini onlara bırakmamız gerekiyor. Vatandaşlarımıza da tatbikatlar seyrettirilirse daha sağlıklı olacağına inanıyorum.” dedi. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER