ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 17:12

AFAD'dan Suriyeliler açıklaması


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Suriyeli vatandaşların barınma merkezleri yerine parklarda kaldığı yönünde yapılan haberlere ilişkin açıklama yaptı. Haberler yanlış ve yanıltıcı olarak değerlendirilirken, kamplarda etnik köken ayrımı yapılmadığı, tecavüz ve şiddetin söz konusu olmadığı vurgulandı.

201 bin Suriyelinin, 10 ilde kurulan 21 barınma merkezinde barındırıldığı hatırlatılan açıklamada, “Kamplarımızda kalan Suriye vatandaşlarının, barınmanın yanı sıra gıdadan sağlığa, eğitimden psikososyal desteğe, mesleki eğitim kurslarından güvenliğe, ibadetten haberleşmeye kadar tüm insani ve sosyal ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ülke olarak yürüttüğümüz ‘Açık Kapı Politikası’ çerçevesinde, sınırdan geçiş yapan Suriye vatandaşları din, dil, ırk ve mezhep ayrılığı gözetilmeksizin mevcut barınma merkezlerimize kabul edilmektedir. Bu barınma merkezlerinde misafirlerimiz için mevcut kapasiteler ölçüsünde tüm imkanlar seferber edilmektedir. Geçici Barınma Merkezlerimizdeki tüm giriş çıkışlar ve uygulamalar ile Suriyeli misafirlerimize sunulan hizmetler, Birleşmiş Milletler’in yetkili organlarının da gözetiminde yürütülmektedir. Durum böyle iken, bazı basın yayın organlarında, ülkemize giriş yapan Suriye vatandaşlarının etnik köken ve inançlarına göre değerlendirilerek kamplara alındığına ve Suriyeli sığınmacıların kamplarda tecavüz ve şiddete uğradığı iddiaları nedeniyle parklarda kaldıklarına dair yanlış ve yanıltıcı haberler yer almıştır.” denildi.

İddiaları içeren haberlerin dikkatle incelendiği belirtilirken, şu ifadelere yer verildi: “Başkanlığımızca, bu iddiaları içeren haberler dikkatlice incelenmiş ve araştırma da yapılmıştır. Araştırmalarımız sonucu böyle bir durumun yaşanmadığı tespit edilmiş ve bu husus barınma merkezlerimizdeki görevliler tarafından da teyit edilmiştir. Barınma merkezlerimizde her hangi bir ayrımcılık yapılmadığı gibi, şiddet ve tecavüz gibi herhangi olumsuz bir durum da söz konusu değildir. Ülkemizin üstlendiği bu insani yardım çalışmalarında, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da değerli basınımızın duyarlılığının devamını ve desteklerini bekliyoruz.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER